Пъстрият свят на българската шевица и богатството на националната ни носия се разгърнаха пред посетителите на Нощта на музеите. На 13 май 13 автентични носии от Бургаския край бяха показани на атрактивно ревю в двора на Етнографския музей.
Сред моделите в традиционни носии бяха директорът на ОП „Туризъм“ в общината Радовеста Стюърт и ръководителят на звено „Маркетинг“ в същото общинско предприятие Христиана Димитрова.
Детски фолклорен танцов ансамбъл с художествен ръководител Димитър Гинов се погрижи за музикалното оформление на събитието.
Официалното откриване на Нощта на музеите беше в Археологическия музей, където се откри изложбата „Праисторически божества от Западния Понт“. Представяни бяха 134 праисторически божества от глина, камък и кост, открити в 23 археологически обекта по Черноморието.
В Историческия музей беше показана царска икона на свети Димитър. Светинята е реставрирана с обществени дарения и за пръв път беше представена пред широката публика.
Постоянната експозиция, представяща гео-историческото развитие и съвременното природно разнообразие на Югоизточна България, видяха посетителите на Природонаучния музей. Тя разполага с уникалните колекции „Магичният свят на камъка“, „Флора и фауна на планината Странджа“, „Птичи ресурси на бургаските влажни зони“, „Светът в зрънце пясък“.
В Нощта на музеите тази година се включи и Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“. Там бяха представени наградени творби от Национална изложба – биенале за съвременно българско изобразително изкуство „Приятели на морето“ 2004-2022 г., както и изложбата с икони от Странджа и региона.
Гостите бяха изненадани от миниконцерт на осем китаристи – възпитаници на Музикалното училище в Бургас. А от стената сякаш ги гледаха поетът Христо Фотев и художникът Генко Генков, изобразени от портретиста Атанас Атанасов. Разчувстван от изпълненията на младите музиканти, директорът на галерията Георги Динев почерпи посетителите с бонбони.