Въпреки зимните реалности и смутното време, винаги има време и пространство за добри помисли и случвания. В навечерието на Деня на влюбените, виното и стремежа към красиви отношения и взаимност – на 13 февруари, понеделник, от 19 часа в залата на Бургаската опера, за своите верни почитатели Държавна опера – Бургас е подготвила възхитителен концерт, под надслов „Любовна история“. Със своето артистично присъствие, личен чар и професионализъм на сцената на Бургаската опера ще блестят солистите: мецосопраното Йоана Кадийска и тенорът Яни Николов.

Празничната концертна проява в понеделник ще бъде под диригентската палка на маестро Деян Павлов, който с успех дирижира друг вълнуващ проект на Държавна опера – Бургас – „Приказка за двама“, с Еделина Кънева и Орлин Горанов, който премина триумфално по различни сцени в България, след което бе зад диригентския пулт на „Пиацола – последният концерт“, със солист изключителният млад бандонеонист Стоян Караиванов, както и на комичната опера „Хубавата Елена“ /която ще дирижира на и на 17 февруари т. год. в залата на Операта/, в спектакъл ще участват и Йоана Кадийска и Яни Николов – като Хубавата Елена и Парис./

На 13 февруари, водени от маестро Павлов, солистите и оркестровият състав на Държавна опера — Бургас, с концертмайстор Христо Белчев, ще изградят естетичния облик на вълнуващия концертен спектакъл „Любовна история“. Гостите на събитието ще бъдат пренесени в романтичните години на най-обичаните френски филми, носещи изискано отношение към "нещата от живота" и взаимоотношенията между мъж и жена, такива, каквито почти не съществуват в съвременните прагматични реалности.

Харизматичните млади солисти на Бургаската опера – носителката на Първа награда от Първия национален конкурс с международно участие „Стоян Попов“ 2022 г. – гр. Бургас – Йоана Кадийска и Яни Николов, с успешни изяви в редица роли и концертни спектакли, ще завладеят публиката с красиво-емоционалната звучност и мелодика на френския език, който неслучайно е коронован като "езика на любовта". Те ще изваят музикално-словесна красота, която ще се впечата в емоционалната памет на съпреживелите посланията на "Любовна история".

 

В концертната програма ще прозвуча музика от филмите, останали в съкровищницата на класическото френско кино: „Мулен Руж”, „Фантомас”, „Шатовалон”, „Любовна история”, „Един мъж и една жена”, „Бегълците”, „Крилце или кълка”, „Техеран 1943”, „Мания за величие”, Вратите на нощта”, „Шербургските чадъри”, „Полицаят от Сен Тропе”, „Париж продължава да пее”, „Играчката”, „Бащите”, „Чукай на дърво”, „Високият рус мъж с черната обувка” на френските композитори М. Льогран, В. Косма, Ф. Ле, М. Ман, К. Сен-Санс, Ж. Орик, Ж. Косма, М. Полнарев, Г. Гарваренц, Ш. Азнавур, М. Моннó, Р. Льофевр.

Флуидите на любовта, красивата музика, изисканото светоусещане и възприятие на реалността, както и досегът с любими мелодии, придобили световна популярност, ще са гарантирани в залата на Операта в понеделник вечерта. Споделеното усещане за празничност ще бъде осезателно за всички – и изпълнители, и публика. В концертния спектакъл ще се редуват носталгични настроения и възторжени състояния на духа, каквито съпътстват характерните метаморфози на любовта – бленувана, отричана, чакана, желана, насъщна.

Подарете си стопляща празнична емоция в навечерието на Деня на влюбените, виното и преклонението пред нежността на чувствата – в студената февруарска вечер, с концертния спектакъл „Любовна история“ в залата на Бургаската опера!

За верните си почитатели Държавна опера – Бургас е подготвила специална изненада – след края на концерта, във фоайето на Операта ще бъде предоставена възможност за наздравица с чаша изискано биовино.

Билети за концерта „Любовна история“ могат да бъдат закупени на касата на Операта, каса „Часовника“ /пред хотел „България“/, в мрежите на Grabo https://grabo.bg/burgas/kontzert-frensko-kino-0vrh6vq и Eventim https://www.eventim.bg/en/tickets/drzhavna-opera-burgas-zala-opera-burgas-1332584/performance.html.

 

За диригента Деян Павлов:

 

Деян Павлов завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София. След това Музикалната академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класовете на проф. Георги Робев (хорово дирижиране), проф. Васил Казанджиев (оркестрово дирижиране), проф. Борис Хинчев и проф. Иван Вульпе (оперно дирижиране). Участва в майсторските курсове на проф. Карл Остерайхер (1986, 1988), проф. Хайнц Рьогнер (1989, 1990) и Иля Мусин (1991). Дирижира концерти и спектакли на Русенската филхармония и опера (1988-1991), ръководи Симфоничния оркестър в Пазарджик (1992-1998), диригент е в Пловдивската опера (1996-1998) и на Оперно-филхармоничното дружество в Пловдив (от 1998), музикален директор е на фестивала „Зимни музикални вечери“ в Пазарджик (1992-1999). От 2001 до 2012 е диригент на Младежката филхармония „София“ към НМУ „Любомир Пипков“. Между 2005 – 2009 води студентските оркестри на НМА „Проф. Панчо Владигеров“, а през 2013 започва да преподава „Оперно пеене с диригент“ към Вокалния факултет на Музикалната академия, където понастоящем е доцент. Преподава и „Оперно – симфонично дирижиране“ към Теоретико-композиторския и диригентски факултет. През 2014 г. защитава научната степен „доктор“. В паралел с преподавателската си дейност е Главен диригент на Плевенската филхармония (2014–2021). Гастролирал в Гърция, Германия, Великобритания, Испания, Швейцария, Турция, Чехия,Канада, Румъния, Бахрейн. Регистрира записи за радио и телевизионни канали в България, Испания и Румъния. От 1995 година до сега дирижира с Bulgarian Symphony Orchestra-SIF 309 филмова и съвременна музика за международни продуцентски компании. Записал е музика за над 500 филма, някои от тях отличени с награди „Сезар“ (2001, 2004), „Оскар“ (2009) и „Златна палма“ (2007). Води ежегодно майсторски класове по дирижиране. В репертоара си има произведения от всички стилове и жанрове. Деян Павлов е удостоен с грамота за „Върхови постижения в музикалната педагогика и изкуство” от НМУ „Любомир Пипков“ (2004), със „Златно петолиние“ от Съюза на българските композитори за високи постижения в интерпретацията на творби от български композитори и е лауреат на „Златно перо“ за принос към българската култура от Класик ФМ радио (2005.

 

За солистите:

 

Йоана Кадийска, мецосопран, започва музикалната си кариера като солистка на Детски радиохор към БНР, с диригент акад. Христо Недялков. Там е забелязана от великата оперна прима Александрина Милчева, която става нейна вокална педагожка.

Завършва оперно пеене в НМА „П. Владигеров“, в класа на проф. Свилен Райчев и през 2015 г. получава своята диплома за магистър със специалност класическо пеене. В момента е докторант в НМА „Панчо Владигеров“. През 2011 г. печели ІІ награда на ХVІ Международен младежки музикален фестивал-конкурс, Добрич-Албена, „Надежди, таланти майстори“. Две години по- късно, през 2013 г. печели стипендия от Фондация „Борис Христов“ за Оперна Студия в Национална Академия „Санта Чечилия“ – Рим, където специализира със сеньора Рената Ското, вокален педагог Анна Ванди и маестро Чезаре Скартон. Сред постиженията й се нареждат още: ІІ награда на ХХІV Национален конкурс за млади инструменталисти и певци „Светослав Обретенов“; награда на публиката и награда за най-добра интерпретация на българско музикално произведение на Международен конкурс за оперно пеене „Розата на Евтерпа в Карлово“; III награда на Втори международен конкурс за оперни певци „Елена Николай“; ІІ награда на Х международен конкурс „Франц Шуберт“ и финалист на International Vocal Competition, Zdar nad Sazavou, Czech Republic. През годините посещава различни майсторски класове за вокални и сценични умения и работа върху интерпретация на оперни произведения при редица изтъкнати педагози и творци с международно признание, между които – Дарина Такова, Анна Томова – Синтова, Карло Коломбара, Фиоренца Косото, Бруна Балиони, Лариса Гергиева и др. През 2018 г. става стипендиант на фонда на Райна Кабаиванска и продължава обучението си в Модена, Италия. Своя дебют прави на сцената на ДМБЦ „Ст. Македонски“, с ролята на Елена в постановката „Хубавата Елена“ от Жак Офенбах, режисьор Марио Николов, под диригентството на Юли Дамянов. Йоана Кадийска е носител на първа награда от Първия национален конкурс с международно участие на името на големия български баритон със световна слава Стоян Попов, провел се от 17 до 21 октомври 2022 г. в залата на Държавна опера - Бургас.

 

Яни Николов, тенор:

 

Възпитаник на НУМСИ "Проф. Панчо Владигеров" град Бургас със специалност кларинет. Носител на множество награди в страната и чужбина. От 2009 година, студент в НМА "Проф. Панчо Владигеров"- София, със специалност класическо пеене, в класа на Мария Белчева. Още като студент е забелязан и първите роли не закъсняват. Дебютира на сцената на Софийската Опера и балет, в студентски проекти на акд.Пламен Карталов. Участник в множество майсторски класове на световни певци и музиканти като: Карло Коломбара, Роберто Скандюци, Лучана Динтино, Кристиан Бенедикт, Ричард Баркър, Дарина Такова , Орлин Анастасов, Емил Иванов, Катя Борисова, Иван Консулов и други.

Участник в оперни фестивали и концерти в България, Гърция, Австрия, Румъния и Швейцария. Като най-престижни сред тях са: зала България със Софийска Филхармония, зала 1 на НДК с Филхармония Букурещ. Гост изпълнител в Евро Парламента в Брюксел, по случай националният празник на България, под патронажа на българското правителство.