Седмото издание на „Синелибри 2021“ ще се проведе под мотото „Божествена комедия“ по случай 700 години от смъртта на Данте Алигиери, „бащата на италианския език“, съобщиха организаторите. Паралелно с жителите и гостите на столицата, на едни от най-бляскавите литературни адаптации, създадени през последните две години, ще могат да се насладят и зрителите на Бургас в интервала 22 - 31 октомври. Домакин на прожекциите отново е клуб „Модерен театър“.
„Синелибри 2021“ Бургас ще бъде открит на 22 октомври с блестящата историческа драма „Изгубени илюзии" – един филм на режисьора Ксавие Джаноли, вдъхновен от епическия цикъл „Човешка комедия“ на великия френски писател Оноре дьо Балзак.
Ценителите на първокласното филмово съдържание ще могат да гледат и „Денят на флага“ на 28 октомври. Тук Шон Пен, който е и режисьор на продукцията, си партнира със собствената си дъщеря Дилън Пен.Създаден въз основа на автобиографичната книга „Истинската история за фалшивия живот на баща ми“ на журналистката Дженифър Вогел, филмът блести с фини актьорски превъплъщения и с трогателна история, чийто развой е непредвидим. За цялостното въздействие допринася и музиката на Еди Ведър, главен вокал и китарист в популярната американска гръндж група „Пърл Джем“.
Сред най-интригуващите заглавия в програмата е дългоочакваната комедийна драма „Три етажа“ на известния италиански режисьор Нани Морети, в която участват Рикардо Скамарчо, Маргерита Буй, Алба Рорвахер. Прожекцията в Бургас е на 23 октомври. Филмът е свободна адаптация на едноименния роман на Ешкол Нево. Историята ни запознава с обитателите на жилищна кооперация в Рим и с техните усилия да бъдат родители, братя и сестри или просто съседи в свят, в който съвместното съществуване се управлява от страх, мнителност и негодувание.
На 24 октомври ще се състои прожекция на мистериозната драма „Отражение“ в присъствието на режисьора Илкер Савашкурт и част от екипа на филма, в който влиза и българско-германската актриса Симона Теохарова. Ярък трибют към автора на „Голият обяд“ Уилям Бъроуз, една от емблемите на бийт-поколението, сценарият на „Отражение“ е осеян с препратки към прочути творци и мислители като Едгар Алан По, Оскар Уайлд, Жан Бодрияр, Жан-Пол Сартр.
„Бенедета“ на реж. Пол Верховен претворява книгата „Неприлични действия: животът на монахиня лесбийка в ренесансова Италия” на Джудит К. Браун. Копродукция на Франция и Нидерландия, тази дръзка и необикновена екранизация, преплитаща темите религия, секс и злоупотреба с власт, има номинации за „Златна палма“ и „Странна палма” от фестивала в Кан и две номинации от кинофестивала в Сан Себастиан – за най-добър филм и за наградата на публиката. Бургаската публика ще може да го гледа на 25 октомври.
На 26 октомври зрителите ще могат да видят „Една секунда“ по роман на Гелинг Ян. Режисьорът на „Червено сорго“ и „Цветя на войната“ Имоу Чжан този път ни предлага елегично „любовно писмо“ към киноиндустрията. Филмът е избран да се състезава за „Златна мечка“ на 69-ия международен филмов фестивал в Берлин, но е оттеглен малко преди прожекцията, заради възражения от страна на китайските власти.
В програмата на 30 октомври фигурира и драматичният романс „Историята на жена ми“ на унгарската режисьорка Илдико Енеди („За тялото и душата“). Адаптация по експерименталния роман на Милан Фющ, филмът е копродукция на Германия, Франция, Италия и Унгария с участието на Леа Сейду и Луи Гарел. Енеди дебютира още през 1989 г. в Кан с филма „Моят ХХ век”, за който получава наградата „Златна камера”. Специалистите веднага я определят като една от младите надежди на унгарското кино.
Бургаската публика ще може да оцени на 31 октомври и психологическата драма „Събитието“ на Одри Диван, екранизация на мемоарната книга на Ани Ерно, отличена с награда „Златен лъв“ във Венеция. Реверанс към младата публика е прожекцията на анимационния филм „Къде е Ане Франк?“ по мотиви от „Дневникът на Ане Франк“. Премиерата на този затрогващ разказ се състоя на кинофестивала в Кан по-рано тази година.
Почитателите на френското кино ще могат да се насладят и на биографичната драма „Влюбеният Айфел“ с режисьор Мартин Бурбулон, която вдъхновява написването на книга. Филмът разказва за инженерния подвиг на Густав Айфел, който изпъква като визионер с изключителен дух, независимо от политическия натиск, упражняван върху него.
На 31 октомври, в рамките на седмото издание на „Синелибри 2021“ в Бургас ще бъде показана и красивата, наелектризираща сетивата мелодрама „Богинята на съдбата“ на реж. Ферзан Йозпетек с великолепните актьори Жасмин Тринка, Едоардо Лео и Стефано Акорси.
Заради сложната пандемична обстановка и тази година фестивалът ще се проведе в два формата – на живо и онлайн. Паралелното дигитално издание гарантира възможност максимално широк кръг от зрители, включително от рисковите групи, да се насладят на великолепни литературни адаптации, дело на забележителни кинотворци. Двайсет и един филма от програмата на фестивала ще са налични на платформата http://neterra.tv/plus до 31 октомври, в т.ч. „В страната на последните неща“ на реж. Алехандро Чомски по роман на Пол Остър, психологическия трилър „Привидности“ на реж. Марк Фитуси, спиращата дъха история „Уроци по персийски“ на реж. Вадим Перелман, „Всичко мина добре“ на Франсоа Озон, шведската драма „Ледник“ и много други.
Билетите за фестивала са на цени от 9 лв. За учащи и пенсионери – по 7 лв.