Още несъбрали се на двудневната си среща в Брюксел лидерите на 28-те от ЕС взеха да подгряват общественото мнение в Европа с изказвания по направо “пожарния” въпрос – за потвърждаването на старите и въвеждането на нови санкции срещу Русия.
Както се казва – всичко Мара втасала, та решила да оправя къщата на съседите. Че те не знаели как.
На какво се дължи това бързане обаче е ясно. Големият задокеански брат повече от всичко на света иска да сложи оглавник на Русия. И да се добере до ресурсите й.
Но тъй като не иска да си цапа ръчички в яхъра, е възложил тая работа на гавазите си. А те ще си изпотрошат краката да я изпълняват. След което по пионерски бодро ще докладват каква са я свършили.
Не остана настрана от общия хор и председателят на Министерския съвет на България Бойко Борисов. “България би подкрепила нови санкции срещу Русия заради бомбардировките й в Алепо”, заяви той.
Човек остава с впечатлението, че премиерът вчера е бил в този сирийски град и отлично се е ориентирал в обстановката там. Само дето не е вярно.
Или че не знае какво става точно в този момент край един друг град в Близкия изток - Мосул в Ирак. Където в хода на организираната от САЩ офанзива за превземането му също загиват невинни хора. И където се води битка със същия враг, с който воюват законното правителство на Сирия и Русия – Ислямска държава.
Ама нали там са американците, а не руснаците…
Както казва Тошко, крушата слива няма да роди. Така да очакваме, че Борисов ще каже нещо различно от Меркел е празна работа.
Но да продължим с поредните му “бисери”: „Аз съм се изказвал и срещу щатите, Франция и Англия, когато са умирали хора вследствие на бомбардировки.”
Лично аз не си спомням такива изявления на Борисов, но е напълно възможно в големия информационен поток да съм ги пропуснал. Но силно се съмнявам, че някой да може да посочи поне едно публично изказване на лидера на ГЕРБ, с което той да предлага ЕС да наложи санкции на щатите, Франция и Великобритания заради същите тези хора, умирали в резултат на техните бомбардировка. В същата тази Сирия.
Пък и в други страни, ако не възразявате.
По-нататък Борисов става съвсем категоричен: “В случая това, което се случва в Алепо, е недопустимо. Ако санкциите са достатъчно силни, за да върнат всички на масата на преговорите, съм абсолютно „за“.”
Явно са пропуснали да информират премиера, че така наричаната “Нормандска четворка” се е събрала още на 19
октомври 2016 г. в Берлин. Според изнесеното в медии вечерта на този ден Меркел и президентите на Украйна, Русия и Франция - Петро Порошенко, Владимир Путин и Франсоа Оланд, са седнали на масата на преговорите, за да обсъдят начините за уреждане на конфликта в Донбас. След което Порошенко щял да бъде пуснат да си ходи по живо, по здраво, а останалите възнамерявали да обсъдят ситуацията в Сирия.
Тогава за каква друга преговорна маса говори Борисов? И какво смята да предложи, ако, според израза му, санкциите не се окажат достатъчно силни? Това май тъне в пълна мъгла…
Колкото до самите санкции, те са в сила вече две години и половина. Позитивен резултат от тях обаче няма. Докато негативният е налице. И то в застрашаващо изобилие.
Тук не става дума за икономическите загуби на Европейския съюз. Единственото следствие от санкциите, налагани от ЕС, е това, че САЩ все повече и повече биват окуражавани да водят нова студена война с Русия. Дори напоследък президентите на двете свръхсили взеха да намекват, че тя от студена по някое време може да стане и гореща…
А съгласете си, че това вече много пряко ни засяга. Защото 28-те лидери на ЕС отдавна си имат осигурени бункери, където да се скрият, ако вземат да прехвърчат насам-натам ядрени ракети. А ние си нямаме…
“Аз съм бил за сваляне на санкциите”, сговорчиво завършва изявленията си Борисов. Само дето никой не е чул да каже това в публичното пространство. Защото, ако е споделено в тесен приятелски кръг, където се говори за лов, риболов, за подвизи по тънката част и други такива мъжки приказки, това не се брои.
Големият проблем обаче е, че Борисов говори от името на България. Едно проучване Института за модерна политика от юли 2015 г. показва, че 64,5 на сто от анкетираните категорично се обявяват срещу санкциите срещу Русия. 20,5 на сто са тези, които нямат мнение по въпроса, а само 15% ги подкрепят.
Аз се съмнявам, че година по-късно резултатите ще са по-различни. И то съвсем не заради братски чувства у българите към великата славянска страна. А защото каква е логиката да водиш политика, която ти вреди? И ще ти нанася още повече поразии в бъдеще? При това подкрепяна, както се вижда, само от по-малко от една четвърт от народа ти.
Няма логика, не я търсете. Но пък е сигурно, че пак ние, обикновените хора, ще вадим с голи ръце кестените от огъня.
Както стана след Междусъюзническата война, след Първата и Втората световна.
Както е всъщност и от 10 ноември 1989 г. насам.
Снимка: Spekulanti.com