Д-р Георги Чалдъков
Шестдесет и една години след 4 юли 1776 г., когато е приета Декларацията за независимост на САЩ, американската култура все още е под влиянието на Европа. На 31 август 1837 г. трансценденталният философ, есеист и поет Ралф Уолдо Емерсън изнася лекцията “The American Scholar” (Американският учен) пред Философското дружество Phi Beta Kappa (ΦΒΚ, Philosophia Biou Kybernētēs – "Мъдростта е водач в живота“) в Харвардския колеж в Кеймбридж, щата Масачузетс. Лекцията е възхвала на индивидуализма, на учения като Man thinking (Мислещ човек) и на концепцията One man is a society. Посетена е от повече от 100 студенти и учени.* И е считана за Декларация за интелектуалната независимост на САЩ. Може и като американското Просвещение.**
В “The American Scholar”, така и през 1841 г. в есето си “Self-Reliance” (Автономност на индивида), Ралф Емерсън насърчава американците да се освободят от „железния похлупак“ на европейското влияние ("from under its iron lids") и да създадат нова, американска култура.
Сега ние трябва да се освободим от американското влияние и да възстановим европейската култура.
_________________________________________________________________
*Този брой е поне десет пъти по-голям от посетителите на лекциите на Артур Шопенхауер в Университета в Берлин, където повечето студенти предпочитали лекциите на Хегел. Понякога Айнщайн е изнасял лекции на 4–5 студенти. Уникален лектор обаче остава Исак Нютон – той продължавал да говори и когато всички студенти са напуснали аудиторията. Вероятно затова Ралф Емерсън е казвал, че „да бъдеш велик, означава да бъдеш погрешно разбран“.
** Имануел Кант използва Sapere aude*** за мото на есето си “Отговор на въпроса: Какво е Просвещение?” Ето част от него: „Sapеre aude! Имай смелост да си служиш със собствения разсъдък! – ето това е девизът на Просвещението. Мързел и малодушие са причините, поради които една толкова голяма част от хората остават все пак охотно през целия си живот непълнолетни; ето защо е толкова лесно те да бъдат зависими от другите, които се самообявят за техни опекуни.“ – написано на 30 септември 1784 г. в Кьонигсберг, Прусия.
***Големият смисъл на Sapere aude, първоначално думи на Хораций, означават „Дерзай да бъдеш мъдър“, да знаеш, да си независим, да не оставаш непълнолетен, незрял, nonage – да имаш куража да изричаш мислите и разбиранията си публично. Но не отровно!