След резултатите от зрелостните изпити по български език и математика последва вълна от негативни коментари за нивото на образованието в България. Яна Шишкова е учител по китайски език в София. Тя реагира остро на негативната вълна с коментар във фейсбук профила си, който Gramofona.com публикува без редакторска намеса:
Уважаеми колеги учители,
Отново и отново ни се внушава по всякакъв начин колко е лошо образованието тук - от възхита от чужди образователни системи, до натрапване на изпити, които проверяват единствено и само тестово мислене, т. е. памет за фрагментарни и разпокъсани ФАКТИ, вместо знания и умения в различни насоки.
Посетила съм 22 държави, включително със запознаване с местните образователни структури и системи, живяла съм в няколко от тях дългогодишно и ще ви кажа следното:
1. Детските градини у нас са нещо, за което в огромното болшинство от страните по света само могат да МЕЧТАЯТ. За нищожни пари, сега и без пари, децата получават социализация, грижа, балансирана игра със знания, милион школи, вкусна и съобразена с нуждите храна.
2. Началните ни учители са БОГОВЕ - това са някакви хилядоръки богини и богове на милосърдието, които не просто преподават, възпитават, обгрижват, обичат, запознати са със семейната среда, която често компенсират откъм любов и внимание, разговор и психологическа помощ, но и има цели екипи в училищата от логопеди, психолози, адекватни ръководства, които знаят поименно своите ученици, дори те да са 1500.
3. От прогимназия и гимназия сме на изключително равнище по математика и точни науки. Ако не беше вечната намеса на МОН с неадекватните програми и липсата на свобода при колегите, досега да създаваме инженери, астрономи, да летим отново в Космоса. Защо това не се случва ли? Защото некомпетентни и често зложелателни лица просто НЕ ЖЕЛАЯТ българчетата да знаят и умеят. Съвсем нарочно бяха премахнати междупредметните връзки и се наблъска безумно количество материал без време за упражнения. ОСТАВЕТЕ НИ САМИ да напишем програмите и учебниците и България ще се възстанови за няма и пет години.
4. В хуманитарно отношение изобщо нямам думи да опиша разликата с другите страни - та тук ВСЯКО дете знае средно по 2-3 чужди езика! Английският често е на ниво майчин. Печелим всякакви олимпиади, макар да чувате само за точните науки. Но не сте и разбрали, че наши специалисти изобщо измислиха приложната лингвистика като направление, развиха я, създадоха световно състезание, в което нашите деца почти винаги печелят златни медали сред над 40 страни участници!
5. Въпреки всичката намеса и реално пречене на учителите да си вършат работата, ние дори успяваме да социализираме децата. Аз виждам ЕЖЕДНЕВНО колегите да водят ученици по културни мероприятия, музеи, да създават кръжоци по танци, пеене, театър. Завчера гледах постановка в нашето училище по "Под игото" и плаках след това цял следобед от умиление, че най-после българщината се завръща в училище.
Не, колеги!
Не давайте да объркат мислите ви, да принизят труда ви, да ви излъжат, че не струвате. Дори идея нямате колко получават децата ни от ВАС. ПОКЛОН за труда ви!