Dr. Веселин Джендов, MD, SG, BCBSS - Honorable member,

Срещу Д-р Джендов Комунистическата Държавна Сигурност – (Второ Главно Управление – контраразузнаване) над десет години води Дело за Оперативно Наблюдение (ДОН)  28602/79– като представляващ „опасност за социалистическата държава – с псевдоним „Интелигента“

Преди около месец – два - спорадическата „хеликоптерна треска“ получи нов тласък с типичните симптоми – некомпетентност, неразумен излишък от „експерти“ и удивително шантави изказвания.

Тридесет и кусур години -  България т. е безумната Българска бюрокрация не може да реши един проблем – който по дефиниция е спешен, неотложен и не търпи токсично институционално оглупяване – но … тук има друга логика! Логиката на партийните тарикатлъци, гигантската некомпетентност , високомерно незнание и „меринджейското“ тъппоумие.

Както в индийската приказка за слепците  - и българските бюрократи   убедени са и си вярват – че слона (в случая разбирай  Air Medical Services AMS и по точно HEMS  Helicopter Emergency Medical Service) е точно това което те са напипали! В контекста на приказката -  на по високо нива на взимане на решения, мисля че има и още един  български слепец който е хванал „слона“ на едно по друго място.

Защото ред министри, „експерти“ и всякакви случайни политически и други назначенци и кариеристи се упражняват по темата над тридесет години – без опит, знания и представа! Очевидно – наличието на значителен финансов ресурс предизвиква основателно съмнение, че става въпрос за друга мотивация исимптоматично размърдване по темата в угодни моменти!

Накратко и най общо: AMS  е система за въздушно спасяване и транспорт на пострадал(и)  от мястото на инцидента или където е пострадалия,  а когато за целта се използва хеликоптер тогава – HEMS!

За яснота – идеята, по точно аргументирана концепция за доставка и използване на хеликоптери за нуждата на Армията, Системата за Бърза Помощ, МВР и Министерство на Транспорта. Представих още през 1992 год. и получих(ме) покана за среща от съответните държавни отговорни институции!

На срещи в Министерство на Отбраната, на Вътрешните Работи и Министерство на транспорта бяхме пяоканени от най високо и бих казал със сигурност -компетентно ниво!

Да подчертая дебело в Минстерство на Здравеопазването  отказаха каквито и да е разговори за използване  на хеликоптери  в контекста на нуждите на екстреност, неотложност спешност, масов травматизъм, бедствени ситуации!

Във всички министерства ОСВЕН(!) в МЗ – полковник Щ. Лахад, Полковник Шустер, Полковник Мак Л. Гибсън, аз и бригаден генерал И. Гева се срещнахме  с разумни, интелигентни  и професионално подготвени хора.

Над тридесет години шикании и спекулации доведоха до факта, че в България – по мое аргументирано мнение тотално е сбъркана концепцията за AMS – HEMS. И да подчертая = Бургас е пренебрегван като ключов, стратегически пункт в тази система! Няколкократно  с документи и факти съм обяснявал като по Дарик Радио, Телевизията и статии в gramofona.com (https://www.gramofona.com/analizi/kef-ti-balalayka-kef-ti-helikopter  точно преди две години!) и factor.bg   - накратко:

  1. В България са сертифицирани 37 малки летища! Но бургаското летище за Селскостопанска Авиация (Сарафово 2) където имаше и оператор на хеликоптери – от 1999 год. – е изгубило сертификата си! А бургаското летище – т.нар летището на ССА, на ДОСО, на хеликоптерите е възможно най удобното, най стратегически разположеното и с най благоприятни метеорологически условия!!

 

  1. България вече е давала на НАТО летището Сарафово (2003г (Сарафово1, BOJ) за самолети цистерни – и близостта на двете летища – улеснява неимоверно МЕДИЦИНАТА НА БЕДСТВЕНИТЕ СИТУАЦИИ! Въ всички публични приказки за утилизация на хеликоптери никъде не се споменава, че хеликоптери се ползват и при МАСОВ травматизъм, а не само за показни бутикови акции!!
  2. В България поне в ПЕТ медицински факултета има катедри за медицина на бедствените ситуации,  във Военна Академия „Раковски“ има катедра „мениджмънт на извънредните ситуации“. Те имат ли мнение по тези въпроси? Има ли публикувано тяхно становище техни виждания?!
  3. Що касае избора на площадка в Бургас – през 2014 г.  - смешна и абсурдна идея – хеликоптер да каца на паркинга пред Хир. Корпус! Това е толкова шантаво, че не мога да намеря дори един аргумент в полза на тази хм.. екзотика! И тогава,   – с какви аргументи и на какви авиотранспортни протоколи и принципи за безопасност  и критерии се допусна – каква е разликата  в критериите днес?  Да оставим факта, че настилката на паркинга тогава  - т.нар. „плоча на тревна фуга“ предполага хеликоптера по скоро да облети половин България от колкото носилка с болния да се дотърузи  до и от хеликоптера J
  4. През същата 2014 год във Варна участвах във втората международна среща по антитероризъм и медицина на бедствените ситуации (първата беше по наша и на кмета Д. Николов в Бургас – 10. 12 2012 г!) За съжаление не видях и на двете нито един „специалист“ или „експерт“ от МЗ или Министерство на Транспорта!
  5. И сега един „Жокер“. Къде не може да отиде при нужда нищо освен хеликоптер – нито линейка, нито алпинист нито скиор, нито дори Динко от Ямбол  с влекача J ? Морето! От години,  още от преди влизането в НАТО в рамките на „Партньорство за мир“ са правени учения на тема спасяване на бедстващи, на ранени, на болни в морето!* . Ако говорим и за критична неотложност – хеликоптер обезателно трябва да е базиран в Бургас. Аргумента, че инциденти на море са редки – са несериозни и повърхностни! Справка – войната в Украйна – се случи! Това че няма пожари в града не е причина да затворим Пожарната!
  6. Относно разположението на хеликоптерна площадка в парк Езеро! НЕ е най логичния избор! Ако бяха дошли  т.нар. „експерти“ 2014 г във Варна  или ако са информирани по темата, съответните „с високата експертиза“ – щяха да видят Една огромна болница – В Хайфа - горе долу на отстояние  от плажа както УМБАЛ БУРГАС. За броени минути се разстила огромно платно армирано с карбонови нишки (Ahidatex) и може да каца хеликоптер – с един, двама, осем пациенти! Това защо не е обсъждано?!

 

А. Предлагам компетентно преразглеждане на темата! Предлагам задължително вкарване в изискванията на Триажна Карта  НЕЗАБАВНО – каквато предложих още 2012 год. писмено  – която наистина пести ценно време и не е самоцел!  И не е необходимо да се чака идването на хеликоптер за първичен триаж подчертах многократно - и с примери от практиката – наша и световна (вж. Среща 2012г. – 10.12 „Терористичен акт – Сарафово – Изводи“ Доклади  - проф. Д. Софер, Д-р В. Джендов)

 Б. Предлагам както не е правено от 1992 г  и не се прави – учение „на терен“ и изработване на единен протокол за всички големи болници а не курсове по „хеликоптерна медицина“.

В. Предлагам цялостно НЕЗАБАВНО преразглеждане на концепцията  - и нека тия които дават мнение да погледнат и „България Анализ на здравната система“, от 2018 год! Съвместна разработка на Техническия Университет Берлин, Европейската Обсерватория  за здравни системи и политики и колектив (проф.Тодорка Костатинова) Медицински университет Варна!

  1. И Един Въпрос!  ПРЕДЛОЖИХМЕ  (1992г) вж. документи и протоколи в предишна публикация)- сделката за хеликоптери да съчетаем с голяма инвестиция в авиоремонтния завод „Бенковски. Сегашната сделка за хеликоптери обвързана ли е (задължително) с инвестиции в българската авиоремонтния и електронна промишленост?
  2. Скоро имаше една широко осветена акция в луксозен хотел на тема „как да запълним  т. нар. „дупката“ до Съдебната Палата с добри намерения и предизборни фантазии“ в този ред на мисли – разумно е един сериозен поглед върху локацията, структурирането, компетенциите и въвеждането на HEMS! И специално – за Бургас!
  3. Важно!! Т.нар „експерти с висока експертиза“ чували ли са и виждали ли са какво е не само HELI- PAD но и HELI MAT. Ако т.нар професионален интерес у някои новоизлюпени експерти не се беше събудил последните една – две години щяха да знаят (и при тази медийна гламурност)щяхме и да видим мнения! 
  4. За да разсея съмнения за комерсиална обвързаност – обезателно да дам и други примери  -  Хеликоптерните  от синтетично платно площадки TAHEL™  (вж. фотографиите!) са зони за кацане с бързо разгръщане на хеликоптери. Те предлагат безопасност за хеликоптерни на терен  (FOB, FARP, ...) от десетилетия. От югославските войни през 1990-те, през войните в Ирак и Афганистан и продължаващия конфликт в Мали, хеликоптерните „сгъваеми“площадки TAHEL™ са незаменими в условията на медицинска и тактическа спешност!  

Mobi-mat®  - хеликоптерна площадка TAHEL™, избягват  ефекта на кафяво (и бяло) от пясък, прах или сняг. Увеличават видимостта на пилотите и намаляват нуждата от поддръжка на хеликоптера!

Умувайки за провизорна площадка за УМБАЛ – обсъждана ли е и тази опция?? Има ли писмен документ?  Отстоянието от една от най големите болници с перфектен травма- спешен център  -„Рамбам“ В Хайфа до плажа е почти колкото от УМБАЛ Б-с до плажа! И сме виждали как каца голям хеликоптер с осем ранени и мед персонал! На плажа! Очевидно, че високомерие, незнание и нежелание да научат нещо е попречило на хора които сега щедро дават акъли да не знаят – че такова „платно“ за минути се разстила на плажа, и на други „hot spots”! Хеликоптерната площадка (килим)  TAHEL™ A2X е Използва се повече от 20 години и от най-взискателните хеликоптери.

Тази лека сгъваема  за кацане на хеликоптер е изключително издръжлива и да подчертая, може издържа най-тежките хеликоптери като CH-47 Chinook или CH-53 Super Stallion. Позволява също трафика на тежка техника за медицински транспорт и/ или медицинска евакуация, дори на меки почви. За съжаление – това е дори не е обсъждано?!

Стотици публикации в мед. и военни издания са достатъчно убедителни – че става въпрос за повсеместна практика а не за екзотика и експерименти!