Не ни стигат предизборните закачки, ами точно сега и търговското споразумение с Канада СЕТА ни се стовари на главата. То в Европейската комисия го мътиха в пълна тайна повече от две години, ама едва като опря ножът до кокала, журналисти и политици се присетиха да го коментират.
Ама така, че нищо да не може да им се разбере.
Стана ясно само, че едните са горещо против СЕТА, другите (без изключение от управляващото мнозинство) още по-горещо – за сключването му. Без да са го чели, разбира се.
А заключението и на едните, и на другите е старо и скучно като българската демокрация – в крайна сметка за всичко били виновни комунистите.
По повод СЕТА преди няколко дни в в ефира на Канал 3 евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев влезе в спор с намиращата се в студиото на медията г-жа Христова - експерт, както ни я представиха.
Какъв експерт е тя, това не се разбра със сигурност. Както и какви са аргументите й против СЕТА. През повечето време Христова говореше заедно с Ковачев, от което зрителят не разбра нито какво казва тя, нито – той.
Стана ясно само, че Христова е яростно срещу споразумението, а Ковачев от все сърце го подкрепя. Макар че и той не го бил чел цялото. Щото било 1600 страници.
Не се проясни и дали Христова е прелистила целия този хартиен обем. По простата причина, че не представи ясни аргументи за позицията си под формата на първо, второ, трето и тъй нататък. И последствията от тях.
Което идва да ни покаже само, че гледахме поредния диспут между лаици. Или между хора, които просто не могат на обяснят внятно тая или оная своя мисъл. Което от своя страна пък прави спора им абсолютно безсмислен.
Но да оставим тая работа дали Ковачев и Христова са изчели всичките страници на СЕТА и са си водили подробни бележки. Не те ще подписват споразумението, та да го четат. Пък и, доколкото съм запознат, то няма да се гласува в Европарламента. Нито в неправителствената или каквато там е организацията на г-жа Христова.
Ще го подписва премиерът и ще се ратифицира или не от нашето Народно събрание.
От това изречение вече личи кой трябва да го чете.
Но тъй като нито Борисов, нито болшинството от депутатите ще седнат да си губят времето с този документ по време на предизборната кампания, основна роля за българската позиция имат експертите - юристи, икономисти, социолози и т.н.
Точно тук е и ключът от бараката. Аз не мога
дори да си представя, че премиерът не възложил на въпросните експерти да се запознаят основно със споразумението. Пък и самият Ковачев вметна, че специалисти от министерствата (кои - не уточни) са го чели и са представили своите доклади.
Но не каза къде са те (вероятно при премиера). Както и дали някой е синтезирал изводите от тях в един окончателен документ, въз основа на който да се формира и мнението на правителството. Както е логично да се предположи.
И точно това не е ясно, поне засега - какво са препоръчали експертите и дали решението на премиера е съобразено с тяхното мнение.
Че той ще го подпише - това е обосновано предположение от най-чист вид. Щото нали знаете – началниците…
Друга е работата, когато нещата опрат до ратификация. Без която подписът на Борисов е празна заврънтулка.
То поне на теория е така. Щото в споразумението може и друго да пише, ама нали почти никой не го бил чел…
В това обсъждане своя роля имат и синдикатите, и сдруженията на работодателите. Както и политическите сили у нас.
Също така и гражданската ни съвест - неправителствените организации. Които могат да изискат и текста на договора с приложенията му, и окончателния доклад. И да се разшумят, ако нещо се е размирисало.
Лошото е само това, че повечето от тях май ядат американски хляб...
Разбира се, това е светла картинка, която аз и болшинството българи бихме искали да видим. Реалността, за жалост, със сигурност ще е друга.
Ще обявят търговското споразумение с Канада СЕТА за търговска тайна. Ще го подъвчат ден-два на закрити заседания в Народното събрание, после всички депутати, които не са напуснали в знак на протест залата, ще плеснат с ръце, ще се прегърнат и ще ратифицират договора.
То това няма да ни е за първица. Така стана и при влизането ни в НАТО. Чуха се тогава гласове да се направи референдум, да се попита народът. Зер всички ни касае да решим дали този път сме от правилната страна на барикадата. А не както през 1915 и 1941 г.
Тогава външният ни министър Соломон Паси веднага се съгласи да има референдум. Само че след като влезем в НАТО, не преди това. След което, разбира се, и той, и останалите забравиха за допитването. Имаха по-важна работа.
Както и сега де. Когато всички се вълнуват кой ще седне в трона на “Дондуков” 2. А останалото е от Бога. Нали казваха, че бил българин?…
Снимка: dnes.bg
Sin_Sin, разбира се, че задачката тук е била политическа. Или пропагандно-политическа, щом така ти харесва. Само че какво пропагандира и чия партийна политика подкрепя - и ти няма да можеш да кажеш. Фактите са следните. Първо, милиони хора в цяла Европа протестират срещу СЕТА. Второ, носят се най-различни слухове, подведени под общия знаменател, че монополите ще придобият наддържавна власт. Нали така дотук? Трето, никой от специалистите, към които ти апелираш, и които са имали задачата да дадат препоръка на правителството, не пише нито ред в публичното пространство. Не дават нито един аргумент "за" споразумението и министрите. Нито самия Борисов. Това не ти ли намирисва? Щом толкова хора са заблудени от тролове да протестират срещу нещо толкова добро, най-добрият начин е да се изкара всичко на светло и да се покаже - ето, ние печелим. И - точка. Няма протести, няма главоболия, само всеобща радост. В статията аз изразих съмнение дали Борисов и министрите му са чели споразумението в цялост. Дали е имало експертен доклад. Ако е имало, съвпадат ли препоръките в него с решението на правителството? Това съмнение не е съвсем безпочвено. Ето днес излезе новината, че Европарламентът приел декларация за трайно заселване на мигрантите. Включително и у нас. Депутатите ни от БСП и ДПС били гласували "за". Повратливи журналисти веднага ги попитаха: "Защо?!" Стереотипният отговор е - не сме го чели. Ама го подкрепили. Ти би ли се подписал на празен лист или под нещо, което не си чел, но с което могат да ти вземат жилището, колата, жената, гражданството и каквото се сетиш още? Няма да се подпишеш, нали? Никой - нито управляващи, нито опозиция дават точен цитат с отправка и аргументация "за" или "против". Това говори само за едно - или никой не го е чел в цялост, или сега правят това и още не са готови. Това е цялата пропаганда и политика в статията горе. Да е ясно всичко. А не да не скачаме в тъмното с гол задник в студената вода само защото някой ни е препоръчал, че това е полезно за здравето.
Не съм специалист, не съм казал такова нещо. Искам обаче тези теми да се коментират от специалисти, а не от автори, на които още кънти в главата "Що е то социализъм и има ли той почва у нас". Поназнайвам немски, но не отлично. А точно в Бургас Немската гимназия произвежда най-добрите ученици, които аз съм виждал през живота си - и преди, когато имах много състуденти от нея, и сега - това лято говорих с дъщерята ( 19г.) на мои близки, току що завършила същата. Тя го знае по-добре от мен. При всички случаи, обаче, страниците на ЕК ги има и на английски. Не знам дали ги има и на български, би трябвало. Но не е в това проблемът - ако човек иска, ще се ориентира. Тук просто задачката е била пропагандно-политическа, а не информационна.
Какви руски тролове ви се привиждат бе, Sin_Sin и Черноморски? Или ако някой не ви играе по гайдата, веднага го изкарвате комуняга или руска подлога. И къде авторът тук се е обявил, че е против СЕТА? В снимката ли? Да не би той да е организирал тая демонстрация в Белгия? Имало го на немски! Че колко хора знаят немски, и то не какъв да е, а специализиран, с юридически термини и по фарисейски завъртян? То и на български да е, ако човек не е специалист, пак ще се оплете. Нещата стоят съвсем просто. Първо, чели ли са споразумението министрите, щом упълномощават Борисов да го подпише? Второ, самият той чел ли го е? Трето, ако вкупом не са го чели, поне запознали ли са се със становището на специалистите? Защото, ако и това не са направили, пък и ако въобще не са искали експертна оценка, то е все едно да се разпишеш на празен лист! Четвърто, ако всичко е наред и правим крачка напред, къде го споразумението на български? Нали в ЕС всичко се превежда на езиците на 28-те? Пък и преводачи си имаме, две години го мътят това споразумение, все щяха да го преведат. Пето, къде е българският експертен доклад? Има ли го, няма ли го? Ако го има, какво пише в него? Съвпадат ли препоръките в него с решението на правителството? Ами да го пуснат на сайта на МС, та да се убедим всички, че наистина нечии тролове разпространяват вредни слухове! Просто е! Или го крият? Както стана с цялата документация за КТБ, за "Южен поток", за АЕЦ "Белене", за това как се формира цената на газа. Колко правителства се смениха, е, никой не публикува цялата истина. А то става като по соцвремената - ако в Москва пръднат, тук, в София, направо се насираха! Това ли ни е демокрацията? Аз разбирам, че сте привърженици на някаква дясна идея, само дето никой от 2001 година насам не я знае каква е. Пък и тук не става дума за партийна програма или друга наша си вътрешна работа. Защото ако са верни подозренията на тези 5 или 10 милиона, които протестират срещу СЕТА по цяла Европа и американците ни надянат оглавника, тогава какво правим? А ти, Sin_Sin, като знаеш немски и си специалист, обясни на нас, простите, какви ползи имаме и какви вреди ни застрашават. Защото лозунгите на Черноморски, че така се задълбочавала кризата в ЕС не вършат никаква работа. Откога има механизъм за реципрочност за безвизово пътуване между ЕС, САЩ и Канада? Още от 2001 г. През 2013 г. го актуализираха. Ама на нас пак ни искат визи, нали? То е ясно защо. Ясно е и защо още не сме в Шенгенското пространство, което покрай мигрантите напоследък нещо се сви, и то не по наша вина. Ама ЕС иска ние винаги да сме солидарни с него, а неговата солидарност по отношение на нас е избирателна. Напънете си онова в главите, момчета, то за това е дадено.
Напълно споделям казаното от Sin-Sin! Спъването на това споразумение ни обрича на застой. Авторът следва да покаже аргументи, а не да хвърля неаргументирани критики. Тази спънка и някои други проблеми ще задълбочават кризата в ЕС. Ако не поемем десния път на одобрение, очакват ни опасни грешки за единството на ЕС. Това искат руските тролове!
Примерно в подстраницата http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2015/february/tradoc_153081.pdf са изброени ( мой превод от немски ): -1) Търговия със стоки - мита - Мита за индустриални стоки - Риболов - Селско стопански стоки ... 5) Мерки за регулиране на здравно-полицейски и защитени растителни видове 6) Облекчения за търговията и митата 7) Услуги и инвестиции 8) Защита на инвестициите и разрешаване на спорове 9) Обществени поръчки 10) Права на интелектуална собственост ... и т.н. ( ПС: За този поглед отделих 5 минути )
А авторът защо е срещу СЕТА ? Той запознат ли е с клаузите му ? Безспорно е едно - СЕТА ще увеличи интегрирането ни в НАТО и ЕС. Т.е. ще увеличи разстоянието до Русия. Това е, което ги сърби. За такива статии като тази се плаща, също както се плаща на руските тролове да внасят разкол и неверие в ЕС и НАТО. Защото ние читателите може и да не сме го чели, но тези, които пишат материали по него следва задължително да са запознати и да ни предложат аргументи. Ето тук примерно има много информации за СЕТА ( на немски ) от самата ЕК : http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/ceta/index_de.htm