Рисковете за медийния плурализъм в България са значителни и за една година ситуацията се е влошила видимо. Необходими са мерки от спешен порядък, съобщава OFFNews като цитира доклада за България в рамките на Мониторинга на медийния плурализъм. Изследването е на доц. Орлин Спасов, проф. Нели Огнянова и Николета Даскалова.
Мониторингът изследва потенциалните рискове в 28-те страни членки на ЕС, както и в Сърбия, Македония и Турция с подкрепата на субсидия, предоставена от ЕС на Центъра за медиен плурализъм и свобода на медиите (ЦМПСМ) към Европейския университетски институт (Флоренция).
Изследването е за 2017 г. То разглежда четири основни тематични области, които покриват основните зони на риск за медийния плурализъм и свобода на медиите: основна защита (с индикатори "Защита на свободата на изразяване", "Защита на правото на информация" и "Журналистическата професия, стандарти и защита"), пазарен плурализъм ("Прозрачност на
медийната собственост", "Концентрация на собствеността на медиите (хоризонтална)" и "Крос-медийна концентрация на собствеността и прилагане на принципите на конкуренцията"), политическа независимост ("Политически контрол върху медиите", "Редакционна автономност" и "Медии и демократичен изборен процес") и социално включване ("Достъп на малцинствата до медии", "Достъп на регионалните/местните общности до медии" и "Достъп на хората с увреждания до медии").
Резултатите за всяка област и индикатор са представени по скала от 0 до 100%. Стойност между 0 и 33% се приема за нисък риск, при 34 -66% има среден, а между 67 и 100% – висок риск.
България
Налице е забележимо увеличение на риска в три от четирите области от 2016 до 2017 г.:
- основна защита (от 35% през 2016 г. на 41% през 2017 г.);
- социално включване (от 64% през 2016 г. на 73% през 2017 г.) ;
- политическа независимост (от 56% през 2016 г. на 63% през 2017 г.).
Няма промяна в зоната на пазарния плурализъм, която остава с високо ниво на риск от 71%.
„Тенденциите ясно сочат към влошаване на цялостния риск за медийния плурализъм в страната – се казва в доклада. - Най-високи отделни нива на риск са установени в индикаторите за разпределение на държавната реклама, за концентрацията на собствеността, за намесата в редакционното съдържание и за състоянието на медийната грамотност.“ Авторите му подчертават, че „нуждата от намаляване на рисковете за медийния плурализъм в България е от спешен порядък“.
Авторите, медийни експерти заключават, че четирите основни бариери пред медийния плурализъм в България препращат към начина на разпределяне на държавната реклама, концентрацията на собствеността, намесите в редакционното съдържание и състоянието на медийната грамотност.
Цялото изследване можете да прочетете ТУК