Реформа в МВР!? Ще се случи ли или сегашното състояние устройва всеки новодошъл на власт? Йерархия от „послушни” по цялата верига на ръководство!

Ако потърсите в интернет информация за най-реформираното министерство от 30 години насам в Гугъл на първо място излиза МВР. То не бяха реформи, то не бяха оптимизации, програми за борба с корупцията и т.н. и т.н. След всяка реформа или оптимизация МВР постепенно се завръщаше към „нормалното” си функциониране. И всичко това до следващата реформа или оптимизация…

С годините МВР се превърна в самостоятелен „организъм”, който след всяка реформа или оптимизация успяваше да се възстанови до обичайното си състояние на „нормалност”.

С годините някак неусетно (за обществото и голяма част от служителите) МВР придоби сегашната си „удобна” форма на съществуване.

Системния недостиг на финансиране постави в ситуация ръководители и подчинени да се справят сами с проблемите. Постепенно се наложи практиката, че да поискаш нещо от ръководството е непростим грях:

-  Г-н Началник, свършиха консумативите, няма листи, принтера няма тонер…

Ами купете си, другите как се оправят! Който има желание да работи намира начин!

-  Г-н Началник, релето на автомобила е изгоряло, крушката на мигача не работи…

Вие сега какво искате, да занимавам Директора с такива глупости ли? Толкова ли не можете да съберете по някой лев и да си купите това което ви трябва. Като няма коли има градски транспорт. Никой началник на районно управление не е занимавал Директора с такива глупости и аз не смятам да съм първия.

-  Господин Началник, написал съм Ви докладна, че отиваме на СПО (специализирана полицейска операция), но няма радиостанции за всички.

И аз какво да я правя тая докладна? Взимай си я обратно и не ме занимавай с глупости, като няма станции нали имате телефони.

……………………………………..

и т.н. все в този дух.

На практика липсата на хора, технологичната изостаналост и лошата логистика доведоха до невъзможност да бъдат изпълнявани в пълен обем Основните дейности на МВР посочени в чл. 6 от ЗМВР. Няма ръководен служител от най-ниското до най-високото ниво, който да е във възможност на 100% да изпълни задълженията и това е обществена тайна.

Ръководителят (началникът), който и да е и на каквато и да е позиция е изцяло зависим от волята на ръководителя над него и не може да откаже изпълнението на искания, които са на ръба на закона или в противовес с общия морал. Ако прояви характер и откаже, следва т.н. комплексна проверка и „непослушния” началник бива понижен, преместен или уволнен. Ако на момента не може да бъде „проверен” въпросния началник проявил характер, същият се заобикаля и задачите се поставят на ръководителите под него.

Ако искаш да си началник в МВР почти нямаш печеливш ход. Нямаш право да докладваш за това, че си в логистична и функционална невъзможността да изпълняваш задълженията си.

Не можеш прекалено много да оказваш натиск върху подчинените си да повишават квалификацията си и да изискваш от тях да изпълняват задълженията си в пълен обем защото или ще избягат в другото РУ, където е „по-спокойно” или ще откажат да спонсорират дейността си (ще спрат да си купуват техника, листи, тонери, обзавеждане, няма да ползват телефоните си за служебни цели и т.н.).

А и въпросните служители също трябва да бъдат мотивирани да участват или съдействат при изпълнение на „нетрадиционните задачи”.

Ръководител, който откаже „нетрадиционните задачи” просто спира да е ръководител на това ниво или даже директно се „влива” към изпълнителския състав на министерството.

Системата е така конструирана, че никакви реформи или оптимизации не и влияят. Постигната е идеалната йерархия от „послушни ръководители”. Системата сама се прочиства от инакомислещите и тези които искат да спазват единствено и само закона.

Никой не може да откаже на ръководителя над него, освен ако поставената задача е изцяло незаконна и изпълнението ѝ би довело до пагубни последствия (незабавно уволнение или наказателна отговорност).

Какво би се получило, ако в ЗМВР се запише, черно на бяло, че всеки един ръководител, независимо от нивото си в йерархията е длъжен да докладва на горе стоящия за всички обективни обстоятелства, които му пречат да изпълнява задълженията си.

И всеки ръководител на когото е докладвано следва да намери решение на проблема или ако не може, на свой ред да докладва. Не може да се търси отговорност от ръководител, който своевременно е докладвал за обективните обстоятелства, които пречат на изпълнението на функционалните му задължения.

Всъщност тази йерархична зависимост от „послушни” не е само в МВР. Същия климат на отношения в една или друга степен се наблюдава и в другите министерства, агенции или  държавни и общински администрации.

Която и партия да спечели изборите в страната, тя много бързо постига контрол върху цялата държава и установява, че всъщност статуквото е много удобно и всички реформи приключват с формално структурно разместване и смяна на имената на отделните министерства агенции  и всичко е до там. И така вече повече от 30 години.

Гражданин на Република България

Служител на МВР