Стремителното нахлуване на дигитализацията в живота на съвременните хора изправя всички нас пред огромни предизвикателства. Промените се случват със смайваща бързина. В най-голяма степен това важи за света на парите, с които болшинството от хората на Земята ежедневно боравят. Виждаме как парите в брой все повече намаляват за сметка на дигиталните разплащания. Появиха се т.н. криптовалути, които у мнозина пораждат негативни представи. За нас българите, не обучавани в училище как функционира паричната система, каква е историческата и съвременната роля на парите като част от технологичния бум в дигиталния свят, всяко знание за тях е добре дошло.
Можем само да сме доволни, че на пазара у нас се появи втората книга на световно известния икономист с инженерно образование Сейфедин Амус – „Фиатният стандарт“, допълваща знанията от първата му книга през 2021 г. „Стандартът Биткойн“. Който прочете тази книга дори никога да не е учил икономика и нищо да не разбира от финанси неминуемо ще може да си отговори на поредица вълнуващи въпроси: какво е доброто и злото, което ни носят парите, наложени от правителствата по света, известни като фиатни пари; защо спестените пари в банките губят своята стойност и „как икономиката на твърдите пари, базирана на биткойн ще се разраства и притежателите на тези пари ще стават свидетели на това как богатството им се увеличава“.
Книгата е особено полезна за всеки, който освен да спестява желае и да инвестира. Със сигурност тя би била много ценен подарък от родители за децата им, които учат средно или висше образование, независимо от специалността. Особена полза биха имали хората в частния бизнес, както и държавните служители в управлението, науката и културата, разчитащи на правителственото субсидиране за техните разходи, да не говорим за всички, участващи под една или друга форма в областта на кредитирането, в обществено-политическия живот и в медиите. Всеки, комуто е скъпа свободата да се чувства като суверенен индивид ще извлече за себе си огромни ползи от удивителните познания за иначе сложни финансови въпроси, представени от автора изключително достъпно и разбираемо.
Именно хората с познания за разликите между фиатния стандарт с последващото го „дългово робство“ и стандартът Биткойн, гарантиращ свободата на човешкия индивид, няма да се страхуват от внушенията на политици и банкери колко е рисково да се доверяваме на дигиталната валута биткойн. Свидетели сме при това как новата власт в САЩ е на път да превърне тези твърди пари в резервна валута на страната. Защо това е най-правилният път разбираме именно от книгите на Сейфедин Амус. Европа вече се подготвя за това предизвикателство. В България все още има хора, които се доверяват на политици, демонстриращи монетарен национализъм. Но призивите за „опазването на българския лев“ за сметка на еврото и/или друга резервна валута все повече звучат като отживелица. И само който не иска да разбере политическата уловка на подобни крясъци, той ще се страхува и ще говори врели-некипели за биткойн валутата. Но е крайно време и тези хора да разберат един от много важните изводи и отговори в книгата на автора: защо сега Вековната мъдрост е обърната с главата надолу – вместо да пестим „бели пари за черни дни“, фиатната система ни принуждава да теглим заеми срещу всичките ни бели дни в бъдеще.
Способността ни да разбираме десетките подобни сентенции в книгата ще става все по-трайна с нейното прочитане и периодично преглеждане на подчертаните редове във всяка от 430-те страници. Защото се доверяваме на автор, който брилянтно анализира факти и събития в над 180 библиографски източници от правителствени и научни среди. И умело иронизира политическите спекуланти, сеещи заблуди сред обикновените хора. Не се страхувайте поне да четете – тогава човек се чувства истински суверенен индивид, неподвластен на подобни заблуди.
Всеки, който желае да закупи книгата, може да посети страницата на нейния издател Георги Манолов – https://bitcoinready.bg/ Бургас, 25 ноември 2024
Автор: Киро Проданов