Преди дни кап. Костадин Патранесков е имал неприятен инцидент на ГКПП Малко Търново. Той е един от многото, които са останали неприятно изненадани, че млечните продукти от Турция се конфискуват. Публикуваме позицията на кап. Патранесков без редакторска намеса.
Може да си плавал 100 години и да нямаш нито едно митническо нарушение, още по-малко Акт за митническо нарушение, но на стари години да станеш кепазе на граничен пункт Малко Търново и то за какво? За 6.5 кг турски млечни продукти – кисело мляко, сирене, кашкавал! Защо? Заради грижата на Министерство на земеделие чрез Българската агенция за безопасност на храните за здравето на лумпенизирания и нищо не разбиращ български народ!
Тази агенция ще ни превъзпита и ще разберем, че по-хубаво от българското няма! Ама само за 2017 година според Националния статистически институт в българските млечни продукти са вложени 22,000 тона вносно палмово масло? Я стига глезотии! Яжте и благодарете на АГЕНЦИЯТА! Тя най-добре знае какво е най-добро за българския народ! Ето, вижте конфискува на границата млечните продукти турско производство за да се развива родното, българското! Време е всички да станем патриоти не само на думи!
Ако оставим настрана черният хумор, аз имам питане към Министъра:
- Има ли статистика колко български граждани са се разболели след употребата на турски млечни продукти?
- А какви са рисковете след употребата на български млечни продукти подсилени с 22,000 тона палмово масло годишно?
- Какви мерки са взети срещу вноса и употребата на палмово масло в България?
- Сигурен ли е, че конфискуваното на границата се унищожава? Има ли регистър информацията за изземването да се предава „он лайн” в М-вото на земеделието и в Агенцията? Защото Протоколът за изземване не ми вдъхава никакво доверие! Не трябва ли да се вписва асортиментът, а не само общото тегло?
В заключение искам да задам най-сериозният въпрос: как в този конкретен случай Агецията помага на българите да консумират безопасна храна като спира от внос доказаните като качество и вкус турски млечни продукти и в същото време не ни остава избор, освен да се тровим с нашенското млечно производство, отворило широко врати за палмово масло???
Капитан далечно плаване Костадин Патранесков
за тези, които искат да съм в затвора - ръководих ОР от 06.06.1996 до октомври 1998. Бях назначен на мястото на Пламен Маринов, арестуван. за двете години в ОР не съм продавал нито отдавал нищо от имуществото на ОР, но пуснах в експлоатация 2 бази, хладилника и рибно пристанище и заработих на ОР почти 4.5 милиона долара, изплатих забавена валута за 1.3 милиона долара, покрих стари дългове към Данъчните за над 2 милиона лева. намерих инвеститор концерна "Southern Cross", Йоханесбург, готов да ремонтира 4 траулера и два ТХК и да осигури лицензи за риболов в териториалните води на ЮАР и Намибия, уредих на министър Божков среща с представител на концерна, по неизвестни, но понятни причини, представителя на концерна напусна срещата 20 минути след началото и не сподели причината. Така, че на моите "доброжелатели" ще кажа: вие мерите със собствения си аршин за мене! Ако вие бяхте на мое място щяхте да крадете и затова не ви е понятно как аз не съм крал! И още нещо: Вървете по дяволите!
Единия от хората унищожил Океански риболов ????
Единия от хората унищожил Океански риболов ????
Толкова години и нито едно митническо нарушение?!? Това, че митничарите си затваряха очите, не значи, че не е вършил!!! Така и с проточването на Океански риболов. Това, че бе съучастник и не лежа в затвора, не значи, че не е знаел какво става! Се реве за 50-100 лв. че и акъл дава на Европа!
Причината не е в БАБХ, а в регламент на Европейската общност.Според него, дори и за лична консумация, храни от външни на ЕС държави трябва да са минали ветеринарен контрол, за да бъдат внесени в ЕС. В Регламент (ЕО) № 745/2004 на Комисията ( 6 ) се определят мерки по отношение на вноса на месо и месни продукти и на мляко и млечни продукти, предназначени за лична консумация. Съгласно посочения регламент месо и месни продукти и мляко и млечни продукти не могат да бъдат въвеждани в Общността от пътници, освен ако продуктите не са напълно съобразени с правилата на Общността за вноса с търговска цел. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A02009R0206-20130701&qid=1429257082295