„Колеги депутати от други политически сили се опитаха днес да създадат внушения, че ситуацията със Закона за социалните услуги е проблемна. Нека не се правят такива твърдения от трибуна. Между удължаване на сроковете и отлагане има огромна разлика. Приемането на подзаконовата нормативна уредба се случва единствено, след като законът е влязъл в сила. А Законът за социалните услуги влезе в сила от 1 юли тази година. От ПГ на ПП ГЕРБ осъзнаваме важността на измененията, които сме предложили и ще подкрепим двата закона на първо четене. Важно е по адекватен начин да подкрепим всички производства, произтичащи от влизане в сила на закона“. Това заяви народният представител от ГЕРБ Галя Желязкова по време на дебатите в Народното събрание за промени в Закона за социалните услуги.
Бургаският депутат коментира, че основните промени, които се предлагат, са свързани с реда и начина на случаите по действащото законодателство в момента до приемане на Правилника за социалните услуги.
„Законът цели да окаже подкрепа на всички български граждани. С него въвеждаме по-добър контрол и качество на социалните услуги. Създаването на Националната карта на социалните услуги ще гарантира, че няма да има свободен пазар на такива. Необходимост от обществено обсъждане и спазване на Законовите изисквания има. Един от важните моменти е, че ако не се спази срокът, общините ще се наложи да извършат анализи и да разработват предложения в срок от около 3 месеца. От друга страна средствата за социални услуги се залагат в Закона за държавния бюджет и няма как да започне финансирането на нови стандарти от средата на годината.
От трибуната на НС Желязкова насочи вниманието към факта, че според преходните и заключителни разпоредби от закона, част от подзаконовата нормативна уредба следва да бъде изработена и да влезе в сила в тримесечен срок от влизане в сила на закона. За да се избегне блокиране на системата, в този тримесечен срок е необходимо да се направят някои промени в Закона за социалните услуги по отношение на сроковете. До приемането на правилник Държавната агенция за закрила на детето, Инспекторатът към Агенцията за социално подпомагане ще извършват контролна дейност на предоставянето на социални услуги по досегашния ред.