„В бюджета за следващата година продължават да се надграждат вече заложените за тази година приоритети и развитие на най-важните политики. За разлика от обещания за следващата година и тепърва оформящи се платформи на други политически формации, ние работим с конкретни ангажименти в различните сектори, които са изпълними и реални. Всичко извън това е манипулиране на общественото мнение и е лишено от конкретика“. Това заяви народният представител от ГЕРБ Галя Желязкова, която е член и на парламентарната комисия по труда, социалната и демографската политика. Тя очерта няколко ключови приоритета при изготвяне на новия държавен бюджет, както и макроикономическите перспективи.
„Бюджетът е амбициозен, но изпълним, защото е плод на целенасочена държавна политика. Продължава тенденцията за понижаване на нивото на безработица, което достига до исторически най-ниски стойности - от 5,4 % за 2018 г. до 4,8 %; за 2019 г.. Запазват се положителните очаквания за икономическия растеж за периода 2019-2021 г. Растежът на БВП се очаква да бъде съответно 3,7 %, 3,5 % и 3,5 % за годините от периода 2019-2021 г. През следващата година БВП трябва да достигне 116 милиарда, което е доказателство за завиден икономически растеж“, коментира бургаският депутат.
Фокусът в Бюджет 2019 е поставен върху образованието, предвидено е увеличение на заплатите на преподавателите с 20%. Така до 2021 г. ще се постигне двойно увеличение на възнагражденията на учителите в сравнение с 2017 г. „Това е добър стимул все повече млади хора да завършват педагогическо образование. Друг важен приоритет е социалната политика. За хората с увреждания допълнително се отпускат 150 милиона. Заложено е увеличение на всички пенсии от средата на следващата година с 5,7%, а таванът се вдига от 910 на 1200 лева. Максималният осигурителен доход също се вдига на 3000 лева. Минималната работна заплата от следващата година става 560 лева. Над 40 милиона повече ще бъдат отпуснатите целеви помощи за отопление“, допълни Галя Желязкова.
Нови моменти се въвеждат и по отношение общинските бюджети. Общини
с по-нисък фискален капацитет ще получат достъп до изравнителна субсидия. По този начин ще бъде преборен икономическият дисбаланс на местно ниво. Преразпределянето на целевата субсидия за капиталови разходи ще осигури допълнителен ресурс за подпомагане на общините по четвърта и пета категория.