България е достойна да бъде част от строя на Европа, но не и да е на гърба на Европа. Това коментира пред Грамофона нюз председателят на Българо-арабската бизнес асоциация и анализатор д-р Зияд Ел Масри.

По думите му, страната ни е доказала чрез историята си, че е способна да прави много неща. Масри припомня, че преди 30-40 години сме били сред първите по образование, както и по всичко. Сега обаче анализаторът се пита не само докъде стигнахме, но и благодарение на кого се случи падението на държавата.

„Колкото и някои да ме убеждават, че сме добре, не - ние не сме добре. От 34 години България е управлявана от дясно и вече имаме нужда от реформа и истински лидери, които засега не виждам на хоризонта. Вече няма дясно, няма ляво! Всичко, което е минало, е останало в 20 век. 21 век има друг механизъм, има друг начин на мислене, има хора, които мислят до различен начин.

Ние вече трябва да мислим кой модел за нас като нация е най-добрият, какво ни отива, как може да се чувстваме добре и да развиваме държавата добре“, коментира председателят на Българо-арабската бизнес асоциация.

И добавя: „Ние пробвахме всичко и видяхме, че нищо не ни става. Трябва ни нещо, което пасва на нашия размер. Досега все дават готови дрехи, но не можем да им улучим размера – един път ни дават XL, но ни е голям, друг път L, който също е голям. Дайте един добър шивач да се намери, който да направи правилният, точният размер за нас, защото имаме много да работим“, категоричен е бизнесменът.

Според Ел Масри е много важно сега режимът в България да бъде променен, за да се отървем от проблемите в икономиката, туризма, транспорта. „Може ли държава като България да има такъв мизерен транспорт, какъвто е железопътният? Хората вече се страхуват да се качат на влак, което е жалко.

Една държава не може да живее по този начин, да събира само данъци. Тя трябва да даде база на бизнеса, трябва да даде спокойствие за инвеститорите. Преди години имаше много производство у нас, имахме заводи, които произвеждаха стоки за големи пазари в Арабския свят и в Африка.

В началото на прехода направихме генерална грешка, защото се унищожиха 4000 фирми. Има много държави, които минаха от социализъм към капитализъм, обаче те използваха хубавите неща от социализма“, припомня Ел Масри.

Според него навремето е трябвало да се запази държавният контрол върху приватизираните предприятия.

„Продадохме всичко на частниците, те после препродадоха като стари метали, събориха се сградите и накрая фалираха. Ако бяхме опазили държавния контрол върху тези предприятия, тези фирми щяха да са под контрола на държавата. Защо всичко унищожихме и сега живеем на помощи?

Западът иска да сме член на ЕС, обаче само да пазят името на България, а не ние да развиваме, да участваме, да говорим, да сме активната страна. Унижощиха международните фирми, унищожиха икономиката, и сега чувстваме, че сме толкова некадърни, че чакаме само помощ и мълчим“, счита д-р Ел Масри.

Какво е мнението му за здравеопазването в България и какво трябва да се промени, очаквайте в следващия материал.