„Искахме да живеем като европейци, а сме на път да се пенсионираме за 150 евро или 300 лева. Това ли беше мечтата ни за изминалите 34 години? Ние и преди тях бяхме в дълбока кома, а това, което сега виждаме, повтаря 1989 година. Разликата е, че тогава една партия управляваше 42 години, а сега друга партия – почти 20 години“. Това коментира пред Грамофона нюз председателят на Българо-арабската бизнес асоциация и анализатор д-р Зияд Ел Масри.

В разгара на политическата криза у нас той припомня моменти от началото на прехода, когато всички излязоха на улицата и обявиха, че искат промени.

„Тогава една партия управляваше 44 години и всичко беше свързано с един човек – Тодор Живков и БКП. Тогава хората излязоха и казаха, че искат промени, искат свобода, искат да живеят като останалите държави на Запад. Какво се промени обаче оттгова в продължение на 34 години?“, пита д-р Ел Масри.

Той е категоричен, че една партия или група политици не трябва да управляват повече от два мандата. „Психологията е показала, че когато един човек е във властта повече от 8 години, той вече е в мястото си, сигурен е, че няма кой да го контролира, а това от своя страна води до корупция.

Не съм съгласен, когато някой казва, че пътят на страната ни е променен към Европа и към НАТО. Дали обаче тези, които вземат властта, правят нещо за народа. А какво иска Европа от нас и какво дава Европа на нас, както ние даваме? Някой ще каже, че получаваме помощи от Европа, аз пък искам да кажа - стига с тези помощи! Нито комунизмът някога ще се върне, нито ще се върне Съветският съюз“, обяснява д-р Масри.

По думите му страната ни вече има крещяща нужда от свикване на голяма кръгла маса. В нея час по-скоро трябва да седнат „умовете“ на България – лекари, академици, учители, бизнесът, представители на много и различни граждански организации. И всички те да покажат посоката на България.

Ние се превърнахме от една държава със сериозни производства, в държава, която я е страх, ако европейските помощи спрат.

„За 34 години не успяхме да развием гражданската отговорност. Контролът за доброто на страната трябва да идва именно от граждански организации, от хората. Стана така, че партийните интереси са над националните и вече ги задушават. Вижте как преминаха изборите в Турция – при 90 % активност. Народът си каза думата и каза какво иска. При нас активността е 40 %, като половината от тях са хора назначени в министерствата, в кметствата, във фирми към партиите. Крайно време е системата да се смени вече!“, счита общественикът.

За него определено е дошло време гражданските организации да стават по-активни. „Дойде време да дадем шанс на други хора, да покажат какви нови идеи имат за ново развитие на града ни, на държавата ни. Народът на България е много търпелив, и рано или късно българинът ще се събуди. И като тръгне, той ще бъде много по-силен от цунами. И когато българите се надигнат, то няма да е заради нас самите, а заради нашите деца и внуци“, смята д-р Ел Масри.

По думите му България е прекрасна държава, която обаче в никакъв случай не е бедна. Според Ел Масри страната ни не е фалирала, а лошо управлявана. Той коментира и бъдещото ново правителство, което ще управлява България на ротация.

„Какво означава тази ротация? 9 месеца ти да си на власт и да правиш каквото си искаш, а след 9 месеца идвам аз и правя каквото искам. Вижте какво стана във Великобритания, дойде министър-председател от Индия. Никой вече не гледа националност или нещо друго, а кой ще помогне, кой ще дава по-хубав живот на гражданите“, категоричен е анализаторът.