На по-нагло, безочливо и безпардонно изказване на политик, още повече министър, не бях попадал отдавна. Относно повишението на цената на годишната винетка:

                "Това не е задължително - не е данък, задължение, по желание е, който желае може да си закупи от новите стикери, който не желае може да не си закупи, да не ползва пътищата..."

                Това изказване е удар срещу едно основно човешко право и един от основополагащите принципи на Европейския съюз - правото на свободно придвижване... не, че на човек му е забранено да си хване влака от единия до другия край на България и да се придвижи свободно, но точно този пример тук се явява неуместен. Това е явна дискриминация по платежоспособност - или иначе казано: Бедните не могат да шофират.

                И защо?!? Кое налага повишаване на цената на винетните стикери за леките автомобили?!?

                Леките автомобили ли са причина за увреждането на пътната мрежа?!? - ами много ясно, че не те, а камионите и автобусите,  разбирайте товарните автомобили, те увреждат некачествено изградената ни за милиарди евро пътна мрежа. Камионите са тези, които вдлъбват асфалта и образуват гърбици и коловози... и се почва един бъмпти роуд по магистралата...

                Истината е, че влиянието на леките автомобили върху пътната настилка е пренебрежимо малко. За това и цената на винетките за тях трябваше да остане непроменена.

                По-нататък в изказването на ресорния министър в частта му:

                "Всъщност, ако погледнем на годишната винетка разделена по месеци, струва по 8 лв...“?!? И докато гледаме през погледа на министър Павлова, логично си задаваме въпроса: кое в такъв случай налага такава колосална диспропорция при образуването на цената на месечната винетка, която със стойността си от 30 лева би следвало да е поне тримесечна... Въпросът е защо месечната винетка не е 10 лева?!? По същата логика защо седмичната винетка струва 15 лева, вместо да струва 5 или 6 лева?!? Защо няма дневна винетка на стойност 2 или 3 лева? И ако някой побърза "остроумно" да отговори с нещо от сорта: "ами защото разходите по отпечатване и разпространение са много големи", да има да взема. Въпросните разходи няма как да са по-големи от 2 лева при такива тиражи, освен ако отпечатването и разпространението не минават през сериозна корупционна схема. В тази връзка трябва ли Световната банка да ни каклкулира цената на винетките и цената на тази калкулация ли е причината за повишението им?
                Държавата в лицето на управляващите като монополист е сложила ръка върху пътната мрежа и едностранно налага ненужно увеличение на цената на годишната винетка за леките автомобили, и определя крайно непропорционални спрямо новата цена на годишната винетка цени за месечен и за седмичен винетен стикер.

                Сякаш целта на повишението е българските граждани да бъдат поставени под домашен арест по местообитаване, така че и през ум да не им мине да потъркат новата ни пътна мрежа, да не вземе да се счупи без време, преди да й е изтекла гаранцията.

                За проявеното в изказването си безподобно безочие, министър Лиляна Павлова би било редно да подаде незабавно ОСТАВКА.

Автор: Филип Филипов