Оптимистичен бюджет, който цели да решава проблемите в перспектива, а не на парче. Така народният представител от ГЕРБ Ася Пеева коментира средствата, които държавата предвижда за образование през тази година. 450 млн. лева повече са отделени за образование в сравнение с 2018. Стартовата учителска заплата вече е 920 лв. Освен за заплати, са предвидени повече средства и за по-добрата материална база на учебните заведения.
Големият бич за повечето училищни директори – делегираният бюджет вече ще се изчислява по нова формула. „До сега парите следваха ученика. Това вече се променя. Взимат се предвид броят на паралелките, броят на учениците, но и други специфични условия като отдалеченост на училището, географският му район, защото се цели равен достъп до образование и равнопоставеност между училищата“, уточни пред Gramofona.com Ася Пеева. Така според нея ще може да се приложи и третият стълб на финансиране, който е свързан с резултатите на учебните заведения.
Самото образование също трябва да се преосмисли, категорична е бургаската депутатка. Данните на ООН сочат, че неграмотното население на планетата ще нарасне 40 пъти, а образованото само 6 пъти. „Неграмотното население генерира неграмотно население. Децата, които отпадат рано от училище или въобще не го посещават, не са подготвени за пазара на труда, раждат рано и възпитават поколение в същите ценности. Те тежат на социалната система“, обясни Ася Пеева. За това и в бюджета за 2019 год. се предвиждат допълнителни средства именно за рисковите групи.
В крак с времето
Образованието обаче ще трябва да се променя още. „Днешните първокласници ще завършат училище през 2030 год., когато следващата технологична революция ще е факт. Сегашните студенти, които са първи курс, са родени през 2000 год. Те вече са от друг век.“ За това и според Ася Пеева е много важно да се преосмислят методите и подходите в образованието.
„Тук е ролята на училището – не да даде просто занния, а да посочи на децата пътя, по който се получават знанията. Ще се ценят такива умения, които роботите не могат да дадат – емоционалната интелигентност, комбинативност, и способността да се приспособяват в непрекъснато променящата се среда“, обясни още народният представител. Иновативните училища са крачката в тази посока, убедена е Пеева. Тя даде за пример Бургас, който в това отношение са нарежда на първо място в страната.
„Говорим за иновативни практики. Важно е да уточним, че за едно училище те може да са иновация, а за друго вече утвърден стандарт. За това и непрекъснато трябва да се мисли какво ново може да се създаде и приложи в образованието.“ 1,5 млн. лева от бюджета за образование са предвидени именно за въвеждането на иновативни практики. Средства ще има и за квалификацията на учителите, а не само за материалната база.
Теорията среща практиката
Бизнесът и общините обаче също трябва да се включат активно, убедена е Ася Пеева. „Това се случва вече при т.нар. дуално образование. То е важно, защото завършващите ученици излизат подготвени за пазара на труда. Нашите анализи показват, че 98% от децата, преминали дуално образование работят. Освен това, в тези случаи няма ученици, които отпадат от училище, отсъствията намаляват. Бизнесът има реална представа за бъдещите си работници, а те от своя страна по-лесно се адаптират в работната среда“, допълни Пеева.
Какво трябва да се промени още?
Процесите трябва да вървят от училище и от работаделите към Министерството. Те да подсказват как да се случват нещата, а не образователното ведомство да спуска за изпълнение своите решения, убедена е Ася Пеева.
В момента около 19% от младежите в България нито учат, нито работят, нито пък се обучават. Голяма част от тях са функционално неграмотни, а това струва скъпо, допълни народният представител.