10 години след инцидента, при който турски бракониер беше застрелян от наши гранични полицаи, южната ни съседка отново изкара на дневен ред казуса. Изненадващо Михаил Цонков и бившите му колеги Николай Костов, Николай Петков и Живко Петков получиха призовки от Районния съд в Бургас. Те ще трябва да се явят след месец в съда, за да дадат обяснения в качеството си на обвиняеми.

„Притеснително е, че все още това наказателно производство в Турция продължава, то не е прекратено и какви ще са последващите действия на Тежкия наказателен съд, можем само да гадаем“, коментира адвокат Росен Кожухаров. Граничните полицаи днес пристигнаха в съда, за да получат призовките си. Признаха, че са притеснени, но очакват държавата да застане зад тях.

„Това, което получихме като уверение от българската държава и главния прокурор, надявам се да се потвърди по някакъв начин“, каза Михаил Цонков. В началото на 2017 год. Турция отново поиска да съди нашите граничар.

Тогава обаче България прекрати досъдебното производство и обяви, че няма да уважи бъдещо искане за екстрадация на български граждани. Случаят със застреляния турски бракониер е от 17 юли 2008 год. Тогава четиримата гранични полицаи са на смяна и охраняват морската ни граница. Получават сигнал за чужд плавателен съд, навлязъл в наши териториални води.

Оказва се гемия на бракониери на калкан. При опит плавателният съд да бъде задържан последва схватка и един от мъжете на борда на гемията е прострелян. По-късно става ясно, че фаталният изстрел е произведен с оръжието на Михаил Цонков. За това и Турция още миналата година обвини именно него в умишлено убийство, а колегите му в непредумишлено.

Наказателното производство за смъртта на турския рибар Ялчън Ерджан приключва в България през 2009 год. То е прекратено, защото Военната прокуратура смята, че се касае за случайно деяние. Роднините на турския рибар завеждат отделно дело в Европейския съд. Страна по него е и Турция.

През 2014 год. Европейският съд решава, че българските гранични полицаи са действали правомерно, не са превишавали правата си и смъртта на турския рибар е в следствие на случайно събитие. Съдът смята също така, че разследването в България е водено обективно и не е опорочено