Бургаски журналисти трябваше да съобщят имената и медиите, в които работят, за да присъстват на делото срещу ултраса Манол Петров. Подобна проверка съдебните репортери не помнят, още повече, че става въпрос за открито заседание, а самото дело предизвика широк обществен интерес. По настояване на районния съдия Светлин Иванов имената на журналистите бяха вписани и в протокола по делото.
Ултрасът Манол Петров "се прочу", след като се нахвърли с ритници срещу спортния журналист Стиляна Божидарова. Делото днес обаче не е заради боя над репортерката. Манол трябваше да застане на подсъдимата скамейка заради оказана съпротива на полицай. Заедно с него подсъдим е и Янко Крушков.
Ход на делото не беше даден, защото Манол и Янко не са получили обвинителните си актове в законовия срок. Не се явиха и двама от призованите свидетели. Следващото заседание е насрочено за 21 ноември.
в съдебната зала не може да има анонимници. или е по-гот после да дефекираме редакционни, м?
Точно така, според НПК се проверява самоличността на подсъдимите и свидетелите по делото. Никъде в НПК обаче не е упоменато, че трябва да се направи поименна проверка и да се запишат данните на лицата, които са дошли да слушат заседанието. Говорим за открит процес, още повече, че на журналистите в съда това им е работата.
Наказателно-процесуален кодекс Чл. 272. (1) Председателят проверява самоличността на подсъдимия, като го запитва за трите имена, за датата и мястото на раждането, за неговата народност, гражданство, местоживеене, образование, семейно положение и единния му граждански номер, както и дали е осъждан. (2) При съмнение за самоличността на подсъдимия идентификацията може да се извърши по фотоснимки или по сведения на граждани с установена самоличност, които познават лицето. (3) След това председателят проверява самоличността и на другите явили се лица, като в случаите по чл. 123, ал. 2, т. 2 това става по начин, недопускащ разкриване на самоличността на свидетеля. (4) Председателят проверява и връчени ли са преписите и съобщенията по чл. 254 и 255.