От 1000 до 10 000 лева ще е санкцията за фалшивия уред, с който бяха изсечени над 50 дървета в руенското село Добра поляна. Бригада от работници използва фалшива горска марка, за да узакони изсечената дървесина.
Сечта е прекратена с констативен протокол. Задържани са и пет бензиномоторни верижни триони, обясни пред Gramofona.com Петко Стамболиев, заместник – директор на ДЛС „Ропотамо“. „С неистинската горска марка работниците са решили кое дърво ще се отсича, без да имат никаква компетенция“, поясни Стамболиев.
За грубото нарушение са съставени повече от три акта. Единият е за конкретния работник, в който е намерен фалшификата, другият е за горският служител, който отговаря за охранителния участък. Акт отнася и лицензираният лесовъд.
„Всяка една фирма, която извършва дърводобивна дейност има регистриран лицензиран лесовъд, който по време на извършване на сечта е длъжен да извърши контрол, да следи въпросните работници, които извършват сечта в насаждението и самата дисциплина на ползване.
Това е доста грубо нарушение. С въпросната марка се отсичат дървета, които са 60-70 годишни, от които очакваме перспективи, на които залагаме да се възобновяват.
В крайна сметка се оказва, че лесовъдите на гората са работниците, които извършват сечта, а не тези които са инженери“, обясни Стамболиев.
Колко дървета са изсечени с въпросната марка все още не може да се каже. Тепърва ще се установява колко назад във времето и къде е използван фалшификатът. Тепърва ще се разбира и в кои отдели въпросната бригада е работила и дали е имало подобни набези с конкретното приспособление.
„Лицензираният лесовъд на конкретната фирма нито веднъж не е отишъл, за да види как се извършва сечта и по какъв начин. Не малка вина има и горският, който е на охранителния участък“, каза още Стамболиев.
На мястото на отсечените дървета е имало както широколистна дървесина, така и иглолистна- черен бор.
„Идеята на работниците е да секат дърва на по-равни места. На тях им се плаща на кубик. Ако днес въпросната бригада извади 10 кубика на временен склад, струващи по 7 лева, те ще изкарат 70 лева. Когато теренът е по-труден, то групата не може да ги добие. Вместо да ги носят от 300 метра от склона, те маркират покрай самите пътища, да не слизат в деретата. Самото дърво обаче което те унищожават струва много повече пари, защото ние очакваме от него да се възобнови, да семеноси и т.н.“, обобщи Стамболиев.
Zraveyte Gorski shefove I ministry nyama neshta koyito ne se znae,ako ima zakon za rastrel na golemi shefofe vsichko shte se opravi.Te naemat chiganite I posle I'm sa vinovni samite jiteli che kradyali...Tuk nay mnogo kradat Lesoproizvoditelite I shefovete I'm