Специализираната прокуратура образува досъдебно производство за разследване на международна организирана престъпна група, създадена с цел извършване на финансови измами.
Под ръководството на Специализираната прокуратура се създава международен съвместен екип за разследване между Федерална република Германия, Република Сърбия, Република Гърция и Република България.
На 26.01.2022 г. се извършват съвместни действия по разследването на територията на четирите държави с кодово наименование „Сарафи“.
В България под ръководството на прокурори от Специализираната прокуратура работят 12 следователи от Следствен отдел при Специализираната прокуратура, служители на Главна дирекция „Национална полиция“ при МВР, ОД на МВР Бургас, Държавна агенция „Национална сигурност“ и представители на Европол.
В България се извършват претърсвания и изземвания в гр. София и гр. Бургас на дружества, предоставящи счетоводни услуги, и на Колцентрове. Иззети са множество счетоводни документи, печати, мобилни апарати, компютърни конфигурации и електронни устройства. Разпитват се над 60 лица в качеството на свидетели.
Дейността на престъпната група се състои в мотивиране на граждани на Европейския съюз да преведат парични средства на различни търговски дружества, като се въвеждат в заблуждение, че парите им ще се използват за търговия с финансови инструменти /форекс, акции, бинарни опции, криптовалути и др./, от които ще спечелят. Реално парите на пострадалите не се използват за търговия с финансови инструменти. След това членовете на престъпната организация извършват множество финансови операции с придобитите чрез измама парични средства, с цел прикриване на произхода им и последващо облагодетелстване. Престъпната група е използвала множество интернет платформи за търговия с финансови инструменти, сред които и GlobalMarkets.
Нанесените вреди на пострадалите са в размер над 2 млн. евро.
Действията по разследването продължават.
Специализираната прокуратура припомня, че на сайта на Комисията за финансов надзор в секция „Регистри и справки“, подсекция „Електронен регистър и картотека“, може да се провери дали дадено търговско дружество е лицензиран инвестиционен посредник.
Снимка: Архив