4 години и половина при общ режим и глоба от 2 000 лева. Това е присъдата, която получи Диян Дичев за това, че помогна на Станимир Рагевски да прикрие следите от две убийства. Дичев беше признат за виновен по три обвинения – за лично укривателство, за притежание на оръжие и за притежание на наркотици.

Реално той е помогнал на приятеля си Рагевски да прикрие убийствата на брокерката Теодора Бахлова и на Юмер Мехмед. Днес стана ясно, че Диян Дичев е разбрал за смъртта на Теодора два дни след убийството й.

10 месеца обаче той не е намерил начин да съобщи на органите на реда, че знае нещо за изчезването на бургазлийката. След това пък е помогнал на Станимир Рагевски да разтовари бидоните с останките от телата на Теодора и Юмер и да ги изхвърлят в езерото.

В съдебната зала Диян Дичев се опита да убеди съдията, че не е знаел какво има в пакетите, които са били поставени в бидоните. Заради силната миризма заподозрял нещо, но се притеснявал и си замълчал. Според събраните по делото доказателства обаче той е имал съвсем ясна представа за съдържанието на бидоните, защото не всички останки са били в пакети.

Въпреки това Дичев няма как да бъде осъден като съучастник, тъй няма доказателства, че двамата с Рагевски предварително са се уговаряли да извършат престъпление. А законът изисква точно това, обясни наблюдаващият прокурор Христо Христов.

„Съучастието между лица за извършване на престъпление трябва да предхожда самото престъпление, изисква предварителна дейност по съгласуване желанията на лицата“, коментира Христов. Според него има нужда да се преразгледа състава на личното укривателство, за да бъде адекватен и на такива ситуации.

В момента чл. 294 от Наказателния кодекс казва: „Който спомогне на лице, извършило престъпление, да избегне или да бъде осуетено спрямо него наказателно преследване или да остане ненаказано, без да се е споразумял с това лице, преди да е извършило самото престъпление, се наказва за лично укривателство с лишаване от свобода до пет години, но не с по-тежко наказание от предвиденото за укривания.

Така, на практика Диян Дичев получи смешна присъда на фона на чудовищните престъпления, които е прикрил. Тъй като призна напълно фактите по обвинителния акт, Дичев поиска делото му да се гледа по съкратената процедура. По този начин се опита да си осигури още по-ниска присъда от максимума, който законът предвижда. А в неговия случай това е до 5 години затвор.

„Оценката дали присъдата е справедлива я дава обществото , а законодателят дава неговия израз. Надявам се да има ревизиране на този състав и създаване на квалифицирани норми, за да може да го приведат в адекватен вид към всяка една възможна хипотеза, каквато е и сегашната“, коментира още прокурор Христов.