По покана на фондация „Созопол” в града гостуват представители на френския град Касис, придружавани от почетния консул на България в Марсилия Жан Мари Мартен. Целта на визитата  е създаване на партньорство между Касис и Созопол и бъдещо сътрудничество в областта на културата и туризма.

Делегацията на Касис направи мултимедийна презентация на града и в Бургас. Пред журналисти и служители на областна администрация Жан Жак Ру – генерален директор на сектор услуги представи визията на Касис като атрактивен туристически обект.  Касис е едновременно малък и голям град – неговите постоянни  8 000 жители нарастват до 40 000 през активния туристически сезон. Природните особености на местността  и близостта му до Марсилия – само 20 километра делят двата града допълват привлекателността на Касис като дестинация за туризъм.  Масивът на южните фиорди на запад и най-голямата отвесна скала в Европа, директно слизаща до морето  на изток, съчетани с древен замък, предлагащ невероятна гледка към пристанището  и скалите, известни с това, че променят цвета си от жълто при изгрев до червено оранжево по залез са повече от достатъчни, за да ни накарат да помечтаем  да видим всичко това с очите си. Една трета от територията на Касис е засадена с лозя – 220  хектара. Лозарството като поминък датира още от римско време. Касис е първа и единствена област, произвеждаща марково вино с обозначение на произхода от 1936 година. 12 от собствениците на лозови масиви произвеждат 90 000 бутилки марково вино годишно.  Четири от стопанствата отскоро произвеждат биовино.

src="assets/2012/juni2012/06062012/Kasis_1_zamkmet.JPG" alt="" width="359" height="263" />Рибата върви с виното, а Касис се слави и с оригинална кухня, запазила древни рецепти. Към студено бяло вино много вървят морски таралежи – сподели заместник кмета по култура на Касис. Яде се не месото, а яйцата на женските, които се обират с парче хляб направо от разполовения таралеж... Казаха, че този типичен специалитет на Касис е много вкусен, но като че ли повечето биха предпочели другия специалитет – „боябес”.  Това е рибена чорба от различни видове риба, която се пече с всякакви зеленчуци, за които можем да се сетим, след което се добавя морска вода и се оставя на огъня. Но трябва да се махне от там, преди да е завряла. Това всъщност е тайната на приготвянето й.  И докато едно време това е било храната на бедните, тъй като остатъците непродадена риба са се давали на жените на рибарите, сега „боябес” е много скъп деликатес.

Амбицията на ръководството на Касис е да го направят привлекателна туристическа дестинация за четирите сезона, затова залагат и на богата културна програма, популяризиране на традиционните за района обичаи, състезания с лодки...  Лодките са островърхи, характерни само за този район и съществуващи 200 години.  Съвсем наскоро е открит и Национален парк на фиордите.  Уникалното съчетание на море и планина предлага едновременно морски и планински спортове – от ветроходство и рафтинг до катерене и велотуризъм.  Френските гости събраха цялостната стратегия на визията за устойчиво развитие на региона така: опазване и развитие. В тази насока ще се движат и евентуалните партньорски взаимоотношения между Касис и Созопол. Точните параметри ще бъдат обсъждани с ръководството на Созопол утре.