Препаратът Диклофенак – мощно противовъзпалително средство, което се използва като упойка при домашните животни в някои страни и което стана причина за гигантска катастрофа в животинския свят и почти пълното измиране на лешоядите в Индия, Пакистан и Непал, се продава свободно на пазара в Европа. За това алармират експерти от BirdLife International – мрежа от природозащитни организации в над 100 страни по света и Фондацията за опазване на лешоядите.

След драматичните последствия в Южна Азия лекарството Диклофенак беше забранено за ветеринарно-медицинска употреба там, но вече е достъпно в различни форми на пазара в Европа. Препаратът е изключително токсичен за лешоядите, които загиват от него след като се хранят с останките на животни, които са били третирани с него. Въпреки наличието на алтернативни безопасни и лесно достъпни лекарства, Диклофенак е разрешен за употреба при лечението на домашни животни в Италия и Испания - страната, която поддържа значителна част от популациите и на четирите вида лешояди в Европа. Според техническо досие, изготвено от Испанското орнитологично дружество (SEO/BirdLife), Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) и Фондацията за опазване на лешоядите (VCF), използването на диклофенак ще доведе до масовото измиране на лешоядите - харизматични, застрашени от изчезване и изключително ценни за околната среда представители на дивата природа.

Третирането на добитъка с диклофенак е причина за почти пълното унищожаване на популациите на лешояди в Индия, Пакистан и Непал. В тези страни диклофенакът вече е забранен. През 90-те години този препарат става изключително популярен в тези страни, където култът към кравите кара стопаните да ги обезболяват с големи количества Диклофенак при ревматични и други заболявания. При смъртта на третираното с лекарството животно, препаратът остава в организма и

причинява почти моменталната смърт на лешоядите, които се хранят с трупа на животното. В рамките на десетина години популациите на лешоядите в тези страни са намаляли с 99%, с което някои от най-често срещаните и емблематични хищни птици на Индийския субконтинент са доведени до ръба на изчезване. Това косвено рефлектира и върху човешкото здраве, тъй като растящото количество неизядени органични отпадъци (с които иначе се справят лешоядите, познати като природните санитари), е довело до рязко увеличаване на числеността на бездомните кучета и плъхове, които пренасят и разпространяват вируса на бяс и други опасни за човека болести.

Жозе Таварес, директор на Фондацията за опазване на лешоядите (VCF) заяви: „Шокиращо е, че едно лекарство, което вече е станало причина за измирането на диви животни и то в такъв голям мащаб в Азия, сега да се продава свободно и то в страни от решаващо значение за опазването на лешоядите, като Испания и Италия. И всичко това на фона на пълната забрана на диклофенак в Индия, заради която вече са налице първите признаци за възстановяване на популациите на лешоядите там”.

 „Въпреки, че за момента няма сведения Диклофенакът да е с широка употреба в България и той не фигурира в списъка на лицензираните ветериранто-медицински продукти, за него има официално определени допустими дози в храни с животински произход и няма изрична забрана за ползването му във ветеринарно-медицинската практика у нас. България е една от страните с най-богато биоразнообразие в Европа и не можем да си позволим лукса да загубим това изключително природно наследство за идните поколения като повторим екологичната катастрофа от Южна Азия. БДЗП призовава за реакция от страна на релевантните институции в България в подкрепа на забраната за прилагането на диклофенак във ветеринарно-медицинската практика в страната”. Това коментира д-р Стоян Николов, ръководител на проекта на БДЗП „Помощ за египетския лешояд”.