Съоръжение, строено преди повече от век удиви съвременната инженерна мисъл с качественото си изпълнение. Каналът, който се показва при строително-ремонтните дейности на входа на Пристанище Бургас, е изграден през 1892 -1895 година. Той представлява част от главния градски колектор, обясни пред Gramofona.com инж. Димитър Костов, управител на фирмата, която извършва ремонтни дейности там. Предполага се, че съоръжение е проектирано от финландски или белгийски инженери и е изграждано съвместно с Пристанище Бургас през първия му етап.
Колекторът започва от площад Тройката, преминава през хотел „България”, Гаровия площад и продължава до заустването си малко след старата Фрегата. На места достига до 2 м. височина. „То е с изключително качество и е перфектно. Направено е от камък, докаран от кариера Червенка, зидан на хидратна вар и е в перфектно състояние”, каза инж. Костов. Той разказа за първия път, когато е научил за него през 1988 г.
„Тогава зауствахме един колектор от ул. „Цар Петър”. Беше толкова трудно да го разбием, много по-трудно от бетон. Никога няма да забравя проблемите, които имахме тогава. Нямахме такава техника, каквато имаме сега. От тогава се знае за това съоръжение. Всъщност се знае за него от много отдавна, но нямаше нищо официално в Общината”, обясни инж. Димитър Костов. През тази година Общината е възложила да се направят проучвания, защотото до този момент никой не е знаел размерите и местоположението му, а само няколко отвора. „Тогава с водолази, със специални костюми, с лодка, в която имаше фотоапарат и мерни прибори, направихме необходимото измерване на обекта. За първи път се знаеше нещо близко до истината къде и какво има отдолу, в какъв размер, с какво качество, къде минават отдолу тръби през тялото на този колектор. Все още има активни данни в Община Бургас, запазени за това нещо”, разказа той.
Това съоръжение като стени и дъно е на 95 % перфектно. „Аз самият не мога да си представя как през 1892 -1895 г. са направили такова перфектно съоръжение на кота -0.84 / -0.87. Това означава подморско ниво 65/80 см. Как са го направили, не знам. Без никакви технологии. Просто съм удивен от това, което са направили инженерите и хората, които са го изпълнили”, допълни инж. Костов.
Той разказа и за други интересни случаи, на които е попадал по време на работата си. „През 1987 г., като работехме в участъка около затвора, видяхме път в дълбочина 3 м. , нареден със скални блокове. Явно е легнало старото ниво. Имаше пръснати много амфори. Говорих с няколко историци, те ми казаха, че това е било част от древния път,който е свързвал Констанца, Варна и отива към Константинопол”, каза инженерът. Пред затвора, те са намерили и много добре запазени дъски с халки за връзване на лодки. Това показва, че дотам е стигало преди морето. „Пясък и мидени черупки излязоха и като се копа на долния край на ул. „Иван Вазов”. Никой не е предполагал, че там може да излезе подобно нещо. Там е 10м. сигурно кота над морето. На Българово също има чист пясък”, допълни инж. Димитър Костов. Според него имма много интересни неща, които е хубаво да бъдат документирани.