В навечерието на най-българския празник – Денят на българската просвета и култура деветокласниците от Търговска гимназия представиха своята колективна книга „ ДНК митове и легенди на българите”. Те са събирали дълго историите, преразказани в нея, рисували са, чертали са карти...  От клуб „Шехерезада”  пък са обработили събраното и са се уверили в неговата автентичност. Авторите посветиха книгата си на своите учители, а и на всички български учители.

ДНК митове и легенди на българите” е втората книга, дело на учениците от Търговска гимназия. Първата „Урок по български” включва 46 преразказани легенди и истории. Втората продължава да разкрива съхраненото в народната памет. Името и е провокирано от  научни изследвания за генотипа на българина. Началото на писането се поставя от публикувани  в научно списание резултати от мащабно изследване на митохондриалната  ДНК на българите, където учените изказват мнението, че информационно-аналитичния ресурс на ДНК генеологията гарантира най-точно, най-достоверно родословното дърво на всеки човек, при това с многохилядна времева граница назад. Според резултатите, българинът е типичен представител на източно евразийските популации. Той има генетично родство със северните гърци и италианците. Няма нищо общо с тюрките и турците и е много далеч от славянските народи. Истината за началото обаче не се крие само в  генетичните анализи, а в изследването на духовното ДНК на нашия етнос. В него са закодирани  многовековна история, култура и вярвания. На това твърдение залагат младите автори, тръгнали по пътя на съхранената памет българска.

„Откакто свят светува, човек си задава един и същи въпрос: Кой съм аз? Стремежът към самопознание осмисля целия ни живот и сам по себе си е ценност, чието запазване и отстояване

понякога е твърде болезнено в един глобализиращ се свят като нашия. Коя е истината за нас, българите? Ще изчезнем ли като нация  след 50 години, както вещаят някои мрачни прогнози?  Не е ли архаизъм въпросът за идентичността? Не ни ли разделя, вместо да ни приобщава? Удобна ли е европейската максима „единни в многообразието? Кой защитава от посегателства историята ни, езика ни? Трябва ли да сме смирени и да се страхуваме, или да сме безразлични, когато в 21 век някой дръзва да прекроява границите на родината, или пък още по-лошо – да си делим историята с някой, който си няма такава. Как можеш да разделиш идентичността си или да я дадеш под наем? ... Истината ще кажат днешните ученици, нашите деца и внуци, които ще знаят, че сме родени европейци, а не че предците ни са се присъединили към Европа. Те ще напишат истинската история и истинските учебници. В тези учебници Орфей и Евридика, Лин, Арес и Хорий ще са част от българския божествен Пантеон. Българската история няма да започва с 681 година, а с Авитохол, както е казано в летописа на народа ни за българските ханове. В учебниците по български език и литература ще пише, че Кирил и Методий  са от български род, наследници на прокуден от родината велможа, приел християнската вяра в една още езическа държава. Днешната книга е родена от болката. Болката обикновено ражда хубави деца, след пречистване. Тази книга е нашето дете. То предава родовата памет, а паметта е най-голямата човешка добродетел, която идентифицира, брани, съхранява”, заяви в словото си  Диана Вълчева, преподавател по български език и литература и ръководител на проекта. Тя благодари на своите ученици, които са й повярвали и на всички, които са я подкрепили в неговото осъществяване.

ДНК митове и легенди на българите е издадена със средства на проект „Успех”, по който Търговска гимназия работи вече две години. Картата на корицата е направена от  деветокласникът Добри, а рисунките към всеки един от разказите са дело на Нели Сиромахова.