Арт инсталация ще показва функциите на черния морски пясък на Бургас. Идеята е на Йосиф Герон, зам.-шеф на Съюза на юристите в България.
„Открай време съм се ядосвал като стар бургазлия за това, че хората не знаят защо е черен бургаският пясък. Те си мислят, че това е нафта, мазут, отпадъци и мръсотии. Ние бургазлии знаем, че това всъщност е рудата магнитит, която има своите лечебни качества. Аз лично знам, че по време на войната, немците са извличали с електромагнити пясък от бургаския бряг. Затова и на някои места пясъкът е по-бял“ обясни той.
Тогава се заражда и идеята да направи арт инсталация, която да е атракция за града. „Смисълът й е да демонстрира магнитните свойства на желязото, т.е. на черния бургаски пясък, който като деца всички сме събирали с магнитчета по плажа“, разказа той. За това се свързва с младия художник Ран Манолов, който прави картините за инсталацията, а след това и с инженер – химика Юлиан Фетченко работи по техническата страна на идеята.
Според Йосиф Герон именно Фетченко е човекът, подходящ да реализира идеята, защото има нестандартно инженерно мислене. Макетът е съставен от полупрозрачна пластмасаи прилича на класически магнит. Конструкцията в голям вариант обаче малко ще се различава, обясни инженерът.
„В крайната инсталация ще има няколко картинки, които ще се появяват, след като е задействана системата. След определен интервал от време, автоматично ще се превключи устройството“ обясни технологията той. Това, което се вижда е полепналият пясък по пластмаса, зад която се намират магнити в определена форма.
„Първоначалната идея бе това да е с формата на пясъчен часовник, който да се върти“ каза Герон. Но това се е оказва трудноизпълнимо и затова се спират на варианта с магнитна подкова от пластмаса. „ Това е като аквариум, в чието дъно се намира черният бургаски пясък“ обясни адвокатът.
Той разказа и за интересния начин, по който е осигурил средствата за начинанието. „Гостите на последните ми два рождени дни вместо да ми купуват красиви ненужни вещи, дадоха своя принос в кутия. Събра се прилична сума, с която се надявам да мога да финансирам цялата инсталация и да я подаря на родния си град“ каза той.
Предвижда се крайната инсталация да бъде поставена в Морската градина. Тя трябва да е с големина метър на метър, поставена на постамент от 50 см. Планира се да бъде в близост до заведение, защото е необходима поддръжка. „Вярвам, че това ще представлява интересна атракция, която ще съчетава в себе си култура, наука и туристическа реклама на Бургас“ каза Йосиф Герон.