Николай Филипов е собственик на бургаския футболен клуб „Нефтохимик“. Бизнесменът е известен и с това, че е собственик на пристанище с обществена дейност, заобграден от завода „Бургаски корабостроителници“. Какво общо има Николай Филипов със завода? Коя година е бил крахът на „Бургаски корабостроителници“? Трябва ли му на Бургас кораборемонт и корабостроене? Интервю на Gramofona.com с Николай Филипов.

Г-н Филипов, какво общо имате със завода „Бургаски корабостроителници“?

- Собственик съм на Пристанище за обществен транспорт, който е заобграден от „Бургаски корабостроителници“. Моят имот е вътрешен, също съм собственик на 6 кораба. Последните 3 години, общото, което имам  с „Бургаски корабостроителници“ е, че им помагах  като залагах авторитета си да им намеря работа. Мои приятели корабособственици от Русия и Турция, както и брокери помогнаха да има работа.

Кои са собствениците на завода?

- Първа инвестиционна банка /ПИБ/ и не мога да разбера защо никой не ги назовава. Вижте на двете офшорни компании кои са им пълномощниците- служители на високи нива в ПИБ-а. Има издадено  пълномощно до двете офшорни компании.

Спомняте ли си какво бе състоянието на завода в предишните години?

- „Бургаски корабостроителници“ си мисля, че беше в добро финансово състояние. Всичко се плащаше- ток , вода, данъци. До края на 2010 картината със завода бе коренно различна и работниците не бяха вземали заплати 8 месеца. Също така и на бизнеса се дължаха страшно много пари. След 2010 когато си тръгна тогавашния директор Димитър Кимрянов новите собственици се опитаха да яхнат протеста през него. Негови приятели се опитаха  да внушат, че едва ли не има много злоупотреби и затова работниците са уволнени. Което е тотална лъжа.

Кимрянов ли е мениджърът на новото дружество „Корабсторителница Бургас ад“?

- Да, той е. Не ги знам какво възнамеряват да правят занапред, но според мен кораборемонт няма да се извършва. По всяка вероятност ще режат само кораби и ще се пробват да продадат имота. Тези хора никога няма да се върнат. Никой не им казва цялата истина.

Защо според вас никой не излиза да каже истината на уволнените служители? Говорим за 150 семейства? И защо замесиха името Ви в казуса?

- Защото не са мъже, заради това. Защо замесиха името ми, ли? Аз мога да задам друг въпрос? Защо ми спряха тока на пристанището? Защо се оплакват от ПУП-а? Истината е една- защото искат да ми спрат достъпа до пристанището. Изнудват ме и искат да ми го вземат без пари. Но на господата от ПИБ трябва да им е ясно, че това няма да стане. Няма как да стане. Има и нещо друго- сигурен съм, казвал съм го  и друг път-принципалите на банката със сигурност  не са запознати с истинското положение. Тук на местно ниво мениджърите си правят каквото си искат.

Какво се случва с Подробния устройствен план на Пристанището, на вашия имот?

- В общината е процедиран ПУП-а на „Бургаски корабостроителници“. Общината не могат да процедират и одобрят ПУП-а на Пристанището. За него са подадени документите в Министерството на транспорта и в момента се процедира, има нормативна пречка, не е приета наредба 39,  която урежда начина и какво трябва да обхващат генералните планове и ПУП на пристанища. Когато бъде приета процедурата ще продължи. Както каза Валя Ахчиева-малкият, апетитен имот на Филипов, само че тя не каза, че големият е на ПИБ. Пристанището няма ПУП, то все още  е поземлен имот. Има само одобрен ПУП  на „Бургаски корабостроителници“, и за някои съседни парцела.

Цялата истина е и аз навсякъде го казвам- новите собственици  когато купуват нещо, което струва много пари, защото „Бургаски корабостроителници“ не струва 1 лев, те много добре знаят какво купуват. ПУП-а им пречи дотолкова, че е определен път, по който аз мога да стигам до пристанището, а пътят е общиснки, а на тях това страшно много им пречи. Те искат да ми спрат достъпа, това е цялата истина. Всичко друго е лъжа и измама. Кимрянов както каза: „Тук кораб щял да мине!“  Да, но последните 30 години там кораб не е минал. А Кимрянов може да провери, че в Бургас има 3 ЖП прелеза, на някой пречат ли? Кога ще мине кораб оттам и как ще мине? Нека, дай Боже да мине? Нека да има корабостроене. Ако са виждали господата европейски корабостроителници трябва да са наясно, че много от тях имат общестен достъп и това не е проблем.

Имахте срещи с уволнените работници на завода? Защо?

- Аз пожелах първата среща, защото много неистини се казаха, че имам вина за финансовото състояние на „Бургаски корабостроителници“, което е тотална лъжа и измислица от новите собственици на завода. Срещнах се с петима работници и те ме помолиха да направим една по-разширена среща. Мисля, че служителите вече са убедени, че всичко е измислица. Новите собственици злоупотребяват с уволнените работници и тяхното положение, подиграват се с нещастието на хората. Чисто юридически никога съм нямал нищо общо с Корабостроителницата.

Как и по какъв начин помагахте на завода?

- Казал съм, че ако ме поканят и поискат аз пак мога да помагам. Защо да не им помагам? Общо взето съм разпознаваем в черноморския басейн. Първо за един корабособственик е много важно да получи добър сервиз, което пък е свързано с бърз и качествен ремонт и не напоследно място цената. Бил съм способен всичко това да го договоря и постигна.  Резултатите бяха налице-заводът работеше и хората редовно си получаваха заплатите. За разлика от 2010, когато работниците имаха 8 или 9 неизплатени трудови възнаграждения и около 5 милиона задължения към бизнеса.

Имат ли задължения към вас, когато сте помагали? Върнаха ли Ви ги?

- Финансовите помощи са върнати, една част не са –имат задължения по други фактури, които са за услуги, които по всяка вероятност няма ги платят. Става въпрос за 200-300 хиляди лева. Не са малко, но и да плача, и с протесиращите да изляза ще е все същата работа.

Какво стана 2010 година, поръчките ли спряха? Това ли бе основният  проблем?

- Единият от основните проблеми беше, че „Бургаски корабостроителници“ така си бяха подредили нещата, че един ремонт, който се извършва в съседна Турция за 15 дена, тук се правеше за 15 месеца. Няма такъв авантюрист корабособственик, който да си даде кораба и това нещо се чуваше и виждаше. Другото нещо бяха цените-те бяха ужасно високи и всеки бяга от това нещо. Първо да плати по-викоса цена, но да има по-добър сервиз. И какво се получава-бавен ремонт и високи цени.

Колко струва ремонтът на един кораб?

- Там процесът е по-дълъг, има ремонтни ведомости, тяхното остойностяване и чак тогава се подписва договор. Зависи какъв е ремонтът.

Можем ли да обобщим, че 2010 година е бил крахът на Корабостроителницата?

- Точно така, края на 2010 година, когато бе Кимрянов. След това бе сменен от Живко Димирев. При него нещата потръгнаха, хората започнаха да си вземат заплатите, имаше един кредит, доколкото знам за 500 хиляди лева, но бе върнат.  Заводът се разплати с една много голяма част от бизнеса, имаше работа, ремонтите ставаха бързо, цените бяха нормални. Живко Демирев бе един много добър мениджър.

Защо тогава при Кимрянов нещата не вървяха  за разлика от Демирев?

- Нищо лошо не мога да кажа за Кимрянов. Според мен ще го употребят и ще го захвърлят.

Има ли в момента поръчки за кораби? Според работниците има 6 частни поръчки, според

 други-няма. Каква е истината?

- Не знам дали са 6, но двама мои приятели-един от Русия и един от Турция са пуснали ремонтни ведомости за остойностяване. През моя фирма също е пусната ведомост за остойностяване. На нито един от тримата не са отговорили. При положение, че искат да работят, трябва да отговорят, ако искат да имат работа. След като не ми отговориха си закарах кораба да го ремонтират във Варна. Не знам как я смятат и с този екип, който са събрали да извършват въобще кораборемонт. Но казвам още веднъж: Дай Боже да започнат! За всички ще бъде добре. И най-много за мен, аз имам кораби и така или иначе трябва някъде да ги ремонтирам. Много по-удобно ми е да ги ремонтирам тук в Бургас, отколкото в Турция или Варна.

Какво мислите за немската фирма, която проявява интерес към фалиралия завод?

- Радослв Вълчев ми нахвърли каква му е идеята. Тя според мен не е лоша, но аз не мога да се ангажирам с това нещо. Там става въпрос за чужди компании, хора, които имат достатъчно връзки, пари и възможности. Ако стане ще бъде много добре както за работниците, така и за Бургас ако щете. Но още нищо не се знае и е в сферата на предположенията. Те трябва да се разберат със собствениците. Там някъде се къса връзката между новите собственици и мениджърите на по-ниско ниво.

Няма диалог или?

- Не, диалог по всяка вероятност има, но не се представят обективни истини. Заводът може да работи, дори с малки капиталовложения може и кораби да строи. Ето например в момента в Русия се строят много кораби, и то модерни. В Бургас също може да стане, но е въпрос на желание.

Запознат ли сте със състоянието на спусковото? Не е ли това сърцето на Корабостроителницата?

- Спусковото когато се е раждало е било за 5 хиляди тона лайтуейт тегло. Последно доколкото знам свалиха един кораб, който тежеше  4 хиляди тона и огънаха някакви греди. Спусковото може да вдига и сваля кораби, то е ремонтирано. Трябва или да дрогират, или да напият някой собственик, за да си докара кораба тук, при положение, че предприятието е обявено в несъстоятелост, няма и работници.

Няма да има кораборемонт, каква ще е дейността тогава?

- Това е моя сентенция, не мога да се ангажирам Дай Боже да започнат да правят кораборемонт, но лично аз не съм оптимист. Първо че имат само един специалист за кораборемонт -Любо Томов, който разбира от това. Всички останали са икономисти, банкери или скрападжии. Една птичка пролет не прави. Заводът обаче  може да работи, може да се издържа, да носи добри печалби, но въпросът е принципалите на новия собственик  да обърнат особено внимание. Те са заблудени от техните мениджъри.

Обявен ли е заводът в несъстоятелност?

- Беше извършено престъпление срещу „Бургаски корабостроителници“ като се  обявяви заводът  в несъстоятелност. Едно дружество, което е регистрирано в Бургас, а е обявено в несъстоятелност в Софийски градски съд, това е чисто престъпление. При положение че дружеството плаща всички текущи разходи, заплати, то не е в несъстоятелност. С това трябва да се заеме прокуратурата. Другото, което е Кимрянов през негов приятел е накарал стачкуващите да се разпишат на бели листи, и са скалъпили сигнал до прокуратурата. Новите собственици пишат сигнал до прокуратурата през стачкуващите. Така се измества оста на проблема.

От края на 2010 година до въвеждането на Синдика не могат да се намерят никаки престъпления или злоупотреби, които да са извършвани в „Бургаски корабостроителници“ с мое участие, за които аз да знам. По скоро има няколко момента и новите собственици там се притесняват. Това е точно кой стои зад „Хунасинвестман“, да се изследва тази несъстоятелност как и по какъв начин- как тя е допусната, когато едно предприятие е работещо. И да не говорим, че то трябва да се иска от Бургаски окръжен съд, а не от Софийски градски съд. Защо са уволнени работниците и по какъв начин.

Каква е целта на занятието, какво всъщност се случва?

- Не мога да разбера. Движенията им са толкова хаотични, че не мога да намеря логика в техния хаос. Според мен мениджърите заблуждават принципалите си. Тук трябва да има диалог. В крайна сметка ако наистина са решили да затварят предприятието-добре, има си процедури за това нека го правят, те са си собственици. Но няма нужда общественото мнение да се манипулира и да се изказват лъжи. По-скоро те си зариват техните глави с пепел, отколкото да се стигне до някаква обективна истина.

Защо Корабостроителницата не построи корабчето до остров Света Анастасия?

- Много добре съм запознат със случая. „Бургаски корабостроителници“ спечели търга и трябваше да строи корабчето за острова, но Синдикът се появи и отказа да подпише договора.

Защо е отказал?

- Не знам. При положение, че този Синдик трябва да работи за това дружество и да го вдигне на крака, вместо това той го забива надолу.

Някакви интереси ли се обслужват? Защо така се получава?

- Не знам. Лично аз съм вече толкова объркан, според мен някои мениджъри заблуждават собствениците, правят си своеволия. Синдикът не подписа и постави общо взето общината на колене. Те трябваше да подпишат с Царевската фирма, която в момента строи кораба но оттам  казаха, че едва ли ще спазят срока, а на общината им трябва кораб от 1 май. Това е още един общесвен проблем, който  вреди на Бургас.

Кои са членоиве на Синдика?     

- Той е този банковия, който бе на Кремиковци. Вместо да заздравяват завода, те го заробват. Става по-лошо. Единствено докараха едно корабче „Барика“, което има доста задължения, с недобро реноме е. В момента стои на „Бургаски корабостроителници“ за скрап. Така че по всяка вероятност си мисля, че ще започнат да режат кораби за скрап.

Не мога да не Ви попитам ще се строят ли луксозни сгради, хотели? Слухове ли са това?

- Това не е слух, по-скоро виждане на новия собственик. Поне такъв генерален план са процедирали в Министерството на регионалното развити е със сгради, правят и малко пристанище за обществен транспорт, газов терминал и жилищни сгради. Който знае, че има заровени цистерни -5 хиляди, 10 хиляди кубика пропан бутан и да живее до тях. Не знам какво правят разбирате ли, за мен това е безумие. Да си изберат или газ, или жилищни сгради, или пристанище. Нещата са тотално объркани. Действително не мога да предположа какво смятат да правят.

Трябва ли му на Бургас кораборемонт и корабостроене?

- Това не мога да го кажа, на мен лично ми трябва. В Бургас колко предприятия останаха да работят? Един „Кроношпан“, „Вагонният завод“, „Лукойл“. Промишлеността в Бургас си занимава.  Всички предприятия в Индустрилната зона Юг затварят, обявяват ги в несъстоятелност, стават складове. Стават шоурумове, но кой ще купува? Нали някой трябва да генерира ресурс, трябва да има хора, които да бъдат платежоспособни. Пак ви казвам „Бургаски корабостроителници“ може да работи и то добре, и да носи сносна печалба. Ако ме поканят също мога да им помогна в това нещо, както преди. Само че преди съм им помагал и финансово, а сега мисля, че ще е срамота да помагам финансово, при положение, че има намесена банка.

Имате ли информация колко души има назначени в момента на работа?

- 30 души охраните, за работници не знам. Доколкото знам хората, които са работили на спусковото само те са поканени, тъй като то е сърцето на завода.