Създаването на островно местообитание за наземногнездещи птици в Поморийско езеро предизвика вълна от недоволство сред поморийци. Причината е липсата на ОВОС (Оценка за въздействие на околната среда) на проекта. Строителството започна в края на 2012 г. Островът е част от дейностите по проект „Спешни мерки за възстановяване и консервация на видове и местообитания с европейска значимост в комплекса от защитени природни територии на Поморийско езеро”. Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз, както и от държавния бюджет на Република България, чрез оперативна програма „Околна среда 2007-2013”.
„Оценка за въздейсвие на околната среда за изграждането на „Острова Унищожител на Поморийското Езеро“ – Няма ! Това значи че няма експерт който да е обследвал отрицателното въздействие на стоителните работи върху Поморийската Лечебна Кал”, пише Тодор Томов в коментарите на информационен сайт Radiomilena. “Наистина Зелени Балкани манипулират общественото мнение, като показват само резултата от дейностите за опазване на биологичното разнообразие”, заявява Златка Николова. „Това изграждане на изкуствения остров ще спре образуването на лечебна, поморийска
кал, и е в разрез с предмета, и целите на опазване на защитената зона!!! Вие сте за съд! Къде са управляващите????”, пита Поля Петрова.
Поморийци сезират местната управа, че се извършва беззаконие и искат документи. „Има едно писмо от далечната 2009 година от МОСВ, че това е екологичен проект, който трябва да бъде реализиран, че не вреди при опазването на околната среда и т.н., но оценка по ОВОС няма”, потвърждава кметът Иван Алексиев пред Radiomilena. По думите му през 2009 година е одобрен проектът и е издадено строително разрешение, но независимо от това, че се прекъсва дигата, независимо от това, че се използват екологични материали – пръст, дървен материал и т.н., за този вид строителни дейности Зелени Балкани нямат доклад за Оценка на въздействието върху околната среда /ОВОС/.
Поморийци питат още: „Защо екологична организация, която държи да се спазват всички екологични разпоредби и закони сама нарушава това законодателство и в същото време спира инвестиционните намерения на местното население…”
Случаят е предаден на Междуведомствената комисия, която беше свикана след скандала с дюните край Несебър от областния управител Константин Гребенаров. Проверката е извършена и се чакат резултатите.
Така, както беше описана строителната дейност във в-к "Стандарт" ми напомня за вандалския строеж на вал №1 преди 30-тина години. Заради някаква нелепа рационализация вместо да се изпълни вала с бетонни елементи се изпълнява с насип от трамбована пръст. Резултата бе катастрофален - още при първата провеза пръстта се разнесе по цялото езеро покривайки дъното с пръст, осуетяваща живота на микроорганизмите, правещи лечебната кал. Нищо чудно сега да се повтори тази вандалска некомпетентност.