Правителствата на 30-те най-развити държави в света изпратиха свои икономически екипи за международна работна среща в Бургас на 18 и 19 април т.г., съобщи Fakti.bg.
Днес и утре делегациите ще наблюдават презентацията на уникален софтуерен продукт, чийто основен изпълнител е екипът на проф. Ованес Мекенян, ръководител на лабораторията за математична химия към бургаския Университет „Проф. д-р Асен Златаров".
Чрез новия софтуерен продукт - (Q)SAR Toolbox - 3, се прогнозира наличието на токсикологични, канцерогенни, алергични и други опасни вещества в химическите съединения. В това число влизат индустриално произведени предмети и стоки за най-широко битово потребление – прах за пране, пасти за зъби, парфюми, лекарства, дрехи, мебели и т.н. На основата на математични анализи на молекулярния състав на веществата, (Q)SAR Toolbox - 3 заменя опитите с животни в рисковата оценка на химическите съединения.
Например, при експериментални тестове за определяне на токсичност и канцерогенност, при които не се използва софтуерен анализ, годишно се жертват близо 10 милиона опитни животни само в страните членки на Европейския съюз. Икономическите и социални разходи за преодоляване на един от известните токсични ефекти - кожната алергия, се оценява годишно на 29 милиарда евро, а един тест за канцерогенност върху плъхове струва пет милиона долара и отнема две години. Новият софтуерен продукт, който се разработва с финансовата подкрепа на ЕС, спасява десетки милиони опитни животни и пести огромни средства на производителите.
Именно поради тези причини, новата версия на (Q)SAR Toolbox, която ще се презентира в Бургас на 18 и 19 април т.г., се очаква с голям интерес от световната химична индустрия и правителствените регулаторни органи.
Община Бургас уведомява, че на форума в Бургас свои представители изпращат правителствата на САЩ, Канада, Япония, Франция, Великобритания,
Германия, Италия, Дания, Швеция ; представители на Агенция за защита на околната среда от САЩ (US EPA); на Министерство на икономика, търговия и индустрия в Япония (METI); на Министерства на здравеопазване и околна среда от Канада (Health Canada, Environment Canada); на Федерален институт за рискова оценка Германия (BfR), представители от Европейската агенция по химикалите (ECHA), представители на най-големите международни химически компании, сред които Procter & Gamble, BASF, L'OREAL и др., които от години използват софтуерни продукти на на Лабораторията за математична химия в Бургас.
Домакин на форума е Лаборатория за математична химия в Бургас, която от края на 80-те години на миналия век има водеща световна роля при използването на подобни високи технологии, съобщиха от Университет „Проф. д-р Асен Златаров".
Първите софтуерни продукти в света, които прогнозират токсичност и канцерогеност, са разработени от проф. Ованес Мекенян през далечната 1986 г. Години наред големите химически производители ги пренебрегват и залагат на тестовете с опитни животни. Това продължава до началото на 90-те години, когато ЕС приема директива, задължаваща всички химически производители задължително да представят доказателства, че продуктите им не съдържат токсични и канцерогенни съставки.
Тогава най-големите химически концерни и регулаторните органи на всички развити държави вкупом се обръщат към малката бургаска лаборатория, предлагала им преди години подобна експертиза. Екипът на проф. Мекенян обучава стотици IT специалисти по света, а самият професор има свои кабинет в столиците на най-големите държави, където прекарва по-голямата част от времето си. Неговата експертиза спасява живота на десетки милиони опитни животни, заради което неправителствени организации от САЩ и Япония предлагат да бъде удостоен с високо международно отличие.
За големите му заслуги към световната наука и затова, че популяризира името на морския град по света, през 2009 г. проф. Ованес Мекенян бе удостоен със званието „Почетен жител на Бургас" от кмета на общината Димитър Николов. В 14 часа на 19 април в сградата на община Бургас, двамата, заедно с чуждестранни гости, ще дадат пресконференция, на която ще представят резултатите от международната среща.